Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Lotnictwo

Nowe lotnisko w Berlinie w końcu 2020 r.

Bloomberg
Nowe lotnisko w Berlinie zostanie otwarte w paŸdzierniku 2020 r. w niemal 10 lat od daty poczštkowo zakładanej, i po kilku odraczaniach terminu — ogłosił jego dyrektor generalny
- To pewna data — stwierdził Engelbert Lütke Dalrup na spotkaniu z prasš po posiedzeniu z przedstawicielami władz. Projekt nowego lotniska finansowanego przez władze federalne, Berlina i Brandenburgii miał całš serię problemów technicznych, przekraczano budżet, pojawiły się zarzuty złego planowania konstrukcji, zarzšdzania, wykonawstwa, podejrzenia o korupcję. Pierwotnie letnisko miało być oddane do użytku w paŸdzierniku 2011. Burmistrz Klaus Wowereit oznajmił, że otwarcie zostało przesunięte na 17 marca 2013 z powodu problemów z instalacjš przeciwpożarowš, linie lotnicze musiały poœpiesznie zmieniać rozkłady lotów. PóŸniej zapowiedziano otwarcie portu dopiero po wakacjach. Od tamtej pory dochodziło do kolejnych falstartów i zmian szefów projektu.
Air Berlin mocno liczył na przeniesienie się z ciasnego i starego lotniska Tegel, wišzał z tym lotniskiem duże plany, ale nie doczekał się i zbankrutował. Nowe lotnisko, oddalone od centrum miasta na południe o 18 km, powstajšce obok Berlin-Schönefeld, miało zastšpić trzy: Tempelhof, Tegel i Schönefeld. Tempelhof zamknięto 30 paŸdziernika 2008, zaœ Tegel miał być zamknięty dopiero po uruchomieniu nowego lotniska, w 2020 r., ale we wrzeœniowym referendum mieszkańcy Berlina opowiedzieli się za jego zachowaniem. Poczštkowo przewidywano nadanie nazwy Berlin Brandenburg International (BBI). Ostatecznie przyjęto nazwę Flughafen Berlin Brandenburg, a w ruchu międzynarodowym Berlin Brandenburg Airport. Patronem lotniska został były kanclerz Willy Brandt zmarły w 1992 r. Port lotniczy stanowi największš inwestycję infrastrukturalnš Niemiec. Ma obsługiwać w poczštkowej fazie do 27 milionów pasażerów rocznie, co już okazało się za mało, bo oba działajšce lotniska odprawiły w 2016 r. 33 mln podróżnych; po ewentualnej rozbudowie zwiększy swe moce do 50 mln podróżnych. Do terminala przewidziano dojazd podziemnš liniš kolejowš o długoœci ponad 3 km i stację kolejowš o trzech peronach i szeœciu torach, dostępnych zarówno dla szybkiej kolei miejskiej S-Bahn, jak i pocišgów InterCity.W pobliżu portu lotniczego powstaje BBI Business Park Berlin.
ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL