Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Lotnictwo

Ryanair rośnie wolniej przez problemy z pilotami

Bloomberg
Problemy z pilotami trochę spowolniły wzrost liczby pasażerów. A na horyzoncie pojawia się groŸba strajku pilotów.

W listopadzie 2017 roku Ryanair przewiózł 9,3 miliona pasażerów, o 6 procent więcej niż rok wczeœniej. To znakomity wynik, bioršc pod uwagę liczne problemy, z jakimi irlandzka linia musiała się mierzyć w ostatnim czasie. Jednak problemy z pilotami, które sprawiły, że Ryanair musiał odwołać tysišce lotów miały wpływ na tempo wzrostu. Jak zauważył „The Sun", 6 procent wzrostu to najsłabszy wynik od paŸdziernika 2014 roku.

W ujęciu rok do roku również widać zwolnienie tempa – w paŸdzierniku Ryanair chwalił się 12-procentowym wzrostem liczby pasażerów między paŸdziernikiem 2016 a paŸdziernikiem 2017. W listopadzie może się pochwalić już „tylko" 11 procentowym zwyżkš.

Większe powody do niepokoju ma jednak Ryanair z powodu planów zwišzków zawodowych pilotów. Częœć pilotów z Włoch zapowiada bowiem, że jeszcze w tym miesišcu przeprowadzi strajk w zwišzku z ignorowaniem przez przewoŸnika ich postulatów. Domagajš się oni zbiorowych negocjacji dotyczšcych układu pracy (zamiast negocjowania z każdš radš pracowniczš osobno, jak to Ryanair robił dotychczas), a także dyskusji na temat planowania urlopów, problemu zabezpieczenia społecznego czy innych kwestii socjalnych. Postulaty Anpac (włoskiego zwišzku pilotów Ryanair) zrzeszajšcego już ok. 280 pilotów (blisko 40 procent pilotów z Włoch) sš jednak przez linię ignorowane. Bioršc pod uwagę wszystkich pilotów Ryanair Anpac zrzesza jednak tylko około 7 procent z nich.

Na razie piloci zapowiadajš, że we Włoszech strajk odbędzie się 15 grudnia i potrwa 4 godziny. Prawdopodobnš godzinš rozpoczęcia strajku jest 15:00 czasu włoskiego.

- Spodziewamy się, że strajk zostanie odwołany lub przesunięty – stwierdził rzecznik Ryanaira.

Również portugalscy piloci głosowali ostatnio za podjęciem kroków wobec przewoŸnika. Nie zdecydowali jednak o konkretnym terminie ani sposobie akcji.

Według „Guardiana", Ryanair chcšc zapobiec rozszerzeniu się akcji strajkowej na macierzyste bazy w Irlandii, grozi pilotom wstrzymywaniem awansów, premii i przerzucaniem ich do innych baz, jeżeli zagłosujš za strajkiem. Głosowanie ma się odbyć w tym tygodniu.

Jeœli dojdzie do strajku we włoskich bazach Ryanaira, ucierpieć mogš popularne połšczenia między Polskš a Włochami. PrzewoŸnik łšczy Kraków z Pizš, Wrocław z Neapolem i Palermo oraz Modlin z Boloniš i Rzymem. Należy się spodziewać, że odwoła wtedy loty lub będš one opóŸnione. Warto pamiętać, że pasażerom nie będzie przysługiwać odszkodowanie, jeœli powodem niewykonania usługi będzie strajk. Nadal jednak można oczekiwać od przewoŸnika opieki oraz zwrotu kosztów biletu.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL