Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Lotnictwo

Ryanair zadba bardziej o pilotów

Michael O'Leary, prezes Ryanair
Bloomberg
Ryanair zwiększy liczbę pilotów zatrudnianych bezpoœrednio, przyjmie dodatkowych pracowników do zajmowania się ich postulatami w ramach nowego lepszego zarzšdzania pilotami

We wrzeœniu przewoŸnik anulował 20 tys. lotów, bo problemy z rotacjš pilotów i ich urlopami sprawiły, że brakowało dostatecznej ich liczby do zapewnienia lotów bez większych spóŸnień. Fala społecznego oburzenia wywołana brakiem lotów zagroziła powodzeniu programu obsługi klientów „Always Getting Better" i zmusiła przewoŸnika do obiecania pilotom poprawy warunków pracy i podwyżek.

W obecnej notatce wewnętrznej szef personelu Eddie Wilson stwierdził, że niemal 20 baz z istniejšcych 86 w Ryanairze przyjęło nowš umowę płacowš, a pewna liczba, w tym największa w Londynie odrzuciła jš. Niektórzy piloci wykorzystywali problemy z wrzeœnia do wymuszania lepszych warunków i utworzenia ogólnoeuropejskiej reprezentacji pracowniczej. Ryanair nie uznaje od dawna zwišzków zawodowych.

Pracodawca zapowiedział teraz w notatce zdecydowane zwiększenie liczby pilotów zatrudnianych bezpoœrednio, a nie przez zewnętrzne agencje, ponad 180 pierwszych otrzyma umowy w listopadzie, a 300 następnych oferty pracy w grudniu. Linia podała, że w tym roku przyjęła 1040 nowych pilotów, najnowsi otrzymujš lepsze warunki płacowe, w marcu dojdzie 400 następnych, co zwiększy współczynnik obsady do 11 pilotów na samolot z 10,5., gdy zacznie być wprowadzany letni rozkład lotów.

Wprowadzono ponadto w telefonach bezprzewodowych nowš aplikację kontroli nowych załóg, aby przyœpieszyć obsadzanie wakatów, Ryanair podwoi w najbliższych tygodniach do oœmiu liczbę kierowników baz, aby jeszcze szybciej reagowali na dodatkowo postulaty pilotów.

- Uruchomiliœmy program „Always Flying Better" majšcy wypełnić luki infrastruktury w łšcznoœci z pilotami, administracyjnym wsparciu i w skutecznych strukturach rozwišzywania postulatów pilotów — stwierdził Wilson. Przyznał też, że problemy z rocznymi urlopami w grudniu przyczyniły się do niewygód pewnej liczby pilotów. Piloci mówili. że znacznš liczbę ich kolegów wysłano na urlop bez konsultacji.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL