Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Lotnictwo

Sukhoi SuperJet 100 z włoskim certyfikatem wlatuje do Europy

Sukhoi SuperJet 100
Bloomberg
Włosi pomogš Rosjanom sprzedać nowe pasażerskie samoloty na rynku Unii. Będš certyfikować proces produkcji SSJ-100.

Rosja i Włochy podpisały w Rzymie międzypaństwowš umowę, zgodnie z którš Włosi będš certyfikować produkcję samolotów SSJ-100 w Rosji. Pod dokumentem podpisali się szefowie Rosawiacji (Rosyjski Urzšd Lotnictwa Cywilnego) i ENAC 0 Narodowego Zarzšdu Lotnictwa Cywilnego Włoch.

- Dokument formalizuje przyznanie przez stronę włoskš systemu certyfikacji produkcji lotniczej w Rosji i pozwala bez przeszkód realizować eksportowe dostawy samolotów Sukhoi SuperJet 100 klientom europejskim - głosi komunikat Rosawiacji cytowany przez agencję Prime.

Nowe porozumienie anuluje umowę z 2013 r, którš podpisał rosyjski MAK (Międzypaństwowy Komitet Lotniczy). Rosjanie podkreœlajš, że od 2015 r dostały SSJ-100 do Włoch ani razu nie były opóŸnione.

Sukhoi SuperJet 100 (SSJ100) jest jedynš nowš konstrukcję, jakš Rosjanie wyprowadzili na zagraniczny rynek lotniczy po rozpadzie ZSRR. W końcu grudnia 2016 r Rosawiacja uprzedziła użytkowników samolotów, że majš one defekty (chodzi m.in. o mocowanie stabilizatora ogona samolotu).

W minionym roku w Rosji zostały znalezione usterki w 14 maszynach korporacji Sukhoi. W meksykańskich liniach Interjet połowa z 22 kupionych w Rosji SSJ100 została uziemiona z powodu defektów.Obecnie na œwiecie, pod szyldami różnych linii lotniczych, eksploatowanych jest ponad 100 rosyjskich odrzutowców œredniego zasięgu.

Rosyjska maszyna jest tańsza od konkurencji. Wersja vipowska - Sukhoi Business Jet kosztuje ok. 40 mln dolarów.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL