Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Lotnictwo

Nie ma kwestii sukcesji w Airbusie

Tom Enders
Bloomberg
Władze w Berlinie nie widzš potrzeby rozmów o sukcesji po prezesie Airbusa, Tomie Endersie, którego kadencja upływa w 2019 r., ani o zmianie struktury akcjonariatu w tej grupie — stwierdził rzecznik rzšdu

Kilka dni wczeœniej Airbus poinformował władze w USA o niedokładnoœciach w kontraktach eksportowych sprzętu wojskowego i pokrewnych usług, co może oznaczać nowe œledztwo, po prowadzšcych już w W. Brytanii i Francji.

- Mamy strukturę akcjonariatu, która funkcjonuje i na razie nie ma żadnych powodów z punktu widzenia niemieckiego rzšdu do zmiany tych udziałów czy reguł — oœwiadczył rzecznik Steffen Siebert.

Niemcy i Francja obniżyły swe udziały w Airbusie do 11 proc. każdy kraj po reorganizacji struktury kierowniczej z Tomem Endersem na czele w celu maksymalnego uwolnienia się od wpływów państw i przekształcenia tej grupy w normalne przedsiębiorstwo.

Oznakš presji na Endersa majš być informacje tygodnika „Canard Enchainé" i dziennika „Handelsblatt", że prezydent E. Macron chciałby zamiany Endersa. francuski tygodnik powołujšc się na osobę bliskš głowy państwa dodał, że Macron dał sobie do końca stycznia termin znalezienia dobrego kandydata, a kanclerz A. Merkel nie byłaby przeciwna, aby to Francuz stanšł na czele grupy lotniczo-wojskowej.

Według tygodnika, co najmniej dwie osoby wchodziły w grę i zwrócono się do nich: prezes Thalesa Patrice Caine, który odmówił i prezes SSII Atos, Thierry Breton. Rzecznik pierwszej firmy elektroniki cywilnej i wojskowej, której skarb państwa i Dassaultt Aviation sš głównymi akcjonariuszami, zaprzeczył, by kontaktowano się w tej sprawie z z prezesem Caine; jest całkowicie zaangażowany w przyspieszenie swej grupy w zakresie technologii cyfrowej. Th. Breton nie zareagował na pytania Reutera.

„Canard Enchainé" wymienił także nazwisko b. prezesa Air-France-KLM, Alexandra de Juniac, ku ogromnemu zaskoczeniu samego zainteresowanego. — Bardzo chciałbym wiedzieć wczeœniej, co mówi się o mojej osobie — powiedział agencji.

Tom Enders (58) został prezesem w 2012 r. i ponownie w 2016 r., w latach 2007-12 kierował działem samolotów cywilnych Airbusa, w 2005-7 r. był jednym z prezesów EADS, w 2000-5 r. kierował działem sprzętu wojskowego. Obecnym szefem rady administracyjnej jest Denis Ranque (65), b. prezes Thalesa, wybrany w 2013 r. i ponowiony w 2017 r. na trzy lata.

Cesja w Kanadzie

Airbus podał o sfinalizowaniu cesji ja kanadyjskiej filii serwisu technicznego Vector Aerospace amerykańskiej StandardAero Aviation Holdings w ramach pozbywania się aktywów niestrategicznych.

Filia obsługujšca œmigłowce i turbopropy zatrudnia 2200 ludzi w 22 zakładach w Kanadzie, USA. W. Brytanii, Francji, Kenii, RPA, Australii i Singapurze., w 2016 r. miała obroty ponad 700 mln dolarów, od 2011 r. należała do Airbusa, kupiona przez EADS. Nowy pomiot o nazwie StandardAero ma załogę ponad 6 tys. ludzi w 42 zakładach na œwiecie i obroty ok. 3 mld dolarów.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL