Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Lotnictwo

Bankructwo linii, miliony dla prezesa

Bloomberg
Załoga upadłego niemieckiego przewoŸnika, Air Berlin, nerwowo szuka nowego zatrudnienia. Tymczasem prezes Air Berlin, Thomas Winkelman, będzie otrzymywał po 910 tys. euro o końca swojego kontraktu, czyli do stycznia 2021.
Dodatkowo jeszcze za ten rok otrzyma bonus w wysokoœci 400 tys. euro. Łšczna wartoœć wypłat, jakie podpisujšc kontrakt miał zagwarantowane i zdeponowane w banku, to 4,5 mln euro. Niemiecka Lufthansa, która włšczyła do swojej floty 81 ze 134 samolotów Air Berlin, przejęła jedynie 3 tysišce z 8 tys. zatrudnionych w Air Berlin. Więcej nie mogła, bo nie zezwalajš na to przepisy antytrustowe. Piloci znajdš nowych pracodawców, bo na ich rynku pracy jest w tej chwili wielkie ożywienie. Pozostanie jednak personel pokładowy, mechanicy i pracownicy administracji, którym będzie najtrudniej. Niemcy sš oburzeni. Mówiš o etyce i o tym, że Winkelmann, kiedy przyjšł stanowisko prezesa, musiał mieć œwiadomoœć w jak kiepskim stanie był Air Berlin i że przywrócenie dobrej kondycji przewoŸnika w sytuacji, kiedy nie ma widoków na szybkie dopuszczenie do eksploatacji lotniska Berlin Brandenburg, jest praktycznie niewykonalne. Wypominajš Winkelmannowi, byłemu pracownikowi Lufthansy, że sam dobrze się zabezpieczył na wypadek niepowodzenia planów, natomiast całe ryzyko mieli ponieœć pracownicy i pasażerowie.
Teraz Klaus Mueller, który jest szefem niemieckich organizacji bronišcych praw konsumentów naciska, żeby Winkelmann zrezygnował z wypłat. Ale Air Berlin się broni podkreœlajšc, że pienišdze dla Winkelmann pochodzš od największego udziałowca arabskiego Etihadu, który podpisał 4 letni kontrakt. Air Berlin goršczkowo poszukuje œrodków na likwidację, w tym min wypłaty dla zwalnianych pracowników, którzy nie znajdš zatrudnienia w Lufthansie. Największy niemiecki przewoŸnik zagwarantował 1,5 mld euro na koszty przejęcia aktywów Air Berlin. W tej chwili wiadomo jedynie,że 5 tys. zatrudnionych w Air Berlin zostanie przeniesionych do specjalnie założonej firmy.W tej chwili trwa zbiórka funduszy na jej dofinansowanie.
ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL