Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Lotnictwo

Zwišzki zawodowe wzywajš pilotów Air Berlina do strajku

Bloomberg
Zwišzek zawodowy Verdi wezwał pilotów zbankrutowanej linii lotniczej Air Berlin do strajku w poniedziałek.

A konkretnie Verdi wezwało pilotów do tzw. aktywnej przerwy obiadowej. "Zatrudnieni chcš przez takš akcję wywrzeć presję na pracodawcy, zarzšdcy masy upadłoœci, rzeczoznawcach, komisji wierzycieli i inwestorach, by wynegocjować najlepsze warunki dla pracobiorców" - napisano w oœwiadczeniu zwišzku zawodowego.

Pracownicy upadajšcej linii lotniczej domagajš się powstania spółki transferowej.

Verdi podkreœla, że Lufthansa i zarzšd upadajšcej spółki muszš przejšć odpowiedzialnoœć za socjalne wsparcie pracowników.

Lufthansa przejęła w czwartek za 210 mln euro znacznš częœć niewypłacalnej niemieckiej linii lotniczej Air Berlin. Na wieœć o przejęciu akcje Lufthansy wzrosły o ok. 3 procent i osišgnęły najwyższš cenę od 16 lat.

Linie Air Berlin, drugie co do wielkoœci w Niemczech, ogłosiły w sierpniu upadłoœć, kiedy ich udziałowiec - linie Etihad Airways ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich - wstrzymał finansowanie tej firmy po latach przynoszenia przez niš strat.

Niemiecki rzšd przyznał Air Berlinowi kredyt w wysokoœci 150 mln euro, by umożliwić mu kontynuowanie lotów w okresie letnich wakacji. Kredyt miał też pozwolić na uporzšdkowanš likwidację tego przewoŸnika.

Air Berlin od kilku lat odnotowuje straty; w 2016 roku wyniosły one 780 mln euro. Łšczne zadłużenie tych linii to prawie 1,2 mld euro. Kryzys pogłębił się po wprowadzeniu w marcu letniego rozkładu lotów.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL