Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Lotnictwo

Linie lotnicze zarabiajš na napojach i bagażu

Fotolia.com
Bilety lotnicze taniejš, ale nie oznacza to, że linie lotnicze zarabiajš mniej.

Linie lotnicze zarabiajš coraz więcej na napojach i bagażu - wynika z raportu firm branżowych Car Trawler i Idea Works. W zeszłym roku linie lotnicze na całym œwiecie zwiększyły obroty w tym segmencie o 8,7 procent.

Raport opracowano na podstawie danych z 66 linii lotniczych. Wynika z niego, że na przewozie bagażu, napojach, posiłkach i innych dodatkowych usługach linie lotnicze zarobiły w 2016 roku aż 44,6 mld dolarów. Prawdziwym rekordzistš sš amerykańskie linie United Airlines, które zarobiły 6,2 mld dolarów.

Amerykańskie linie sš absolutnym rekordzistš. Grupa Lufthansa zarobiła w sumie na dodatkowych usługach 1,35 mld dolarów w 2016 roku (co stanowi 5,5 procent rocznych obrotów), a Eurowings - 229 mln dolarów (10 proc. rocznych obrotów). Niskokosztowa linia z USA Spirit Airlines z dodatkowych usług ma aż 46,4 proc. rocznych obrotów. W tej linii pasażer dopłaca właœciwie za wszystko: za bagaż, za rezerwacje miejsc, za posiłki oraz napoje.

Największe niskokosztowe linie lotnicze Europy Ryanair i Easyjet znalazły się w tym zestawieniu na miejscu szóstym i siódmym. W Ryanair dodatkowe usługi stanowiš 26,8 procent rocznych obrotów - co daje 1,98 mld dolarów, a Easyjet zarobił w zeszłym roku na "dodatkach" 1,36 mld dolarów.

Lufthansa wyliczyła, że na każdym pasażerze zarabia na dodatkowych usługach œrednio 14,71 dolara. Natomiast Spirit Airlines aż 49,89 dolara, najwięcej spoœród wszystkich linii lotniczych w tym zestawieniu.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL