Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Lotnictwo

"Pomór" pilotów w Air Berlin

Bloomberg
Niewypłacalny przewoŸnik niemiecki musiał anulować 12 wrzeœnia ok.100 lotów z powodu przedstawienia przez pilotów niezwykle dużej liczby zwolnień lekarskich, co może utrudnić znalezienie mu inwestora

Około 200 pilotów przedstawiło zaœwiadczenia o niezdolnoœci do pracy z przyczyn zdrowotnych, Air Berlin musiał odwołać setkę lotów w pierwszej połowie dnia. Ta sytuacja zaszkodzi nie tylko jego rozkładowi, ale także Eurowings, która wynajmuje 33 samoloty tego przewoŸnika wraz z załogami. Loty odwołano na kilku lotniskach niemieckich, w Berlinie, Duesseldorfie, Hamburgu i Kolonii.

Rzecznik Eurowings stwierdził, że tania filia Lufthansy liczy się też z koniecznoœciš anulowania lotów, ale powinna wykonać większoœć z 650 przewidzianych w tym dniu przenoszšc podróżnych na inne połšczenia, na pocišg albo uruchamiajšc samoloty i załogi rezerwowe.

- Musimy przywrócić stabilnš działalnoœć. To zasadnicze dla doprowadzenia do pomyœlnego zakończenia rozmów z inwestorami. Dzisiejszy dzień zagraża istnieniu Air Berlin - stwierdził w wewnętrznej notatce szef ds.operacyjnych Oliver Iffert.

Przedstawiciel sektora stwierdził, że Air Berlin może tracić 4-5 mln euro dziennie z powodu odwołania lotów. Zwišzek pilotów VC jest zaskoczony masowa absencjš, nie zwracał się do swych członków, by korzystali ze zwolnień lekarskich.

Do "pomoru" pilotów doszło na 3 dni przed złożeniem w pištek przez kandydatów ofert na aktywa tego przewoŸnika. Decyzja o wyborze oferty ma być znana 21 wrzeœnia, na 3 dni przed wyborami powszechnymi.

Do podobnej historii doszło rok temu, gdy linia turystyczna TUIfly musiała anulować loty po "rozchorowaniu się" pilotów i pracowników pokładowych. Zwišzek Verdi reprezentujšcy tych ostatnich mówił wówczas, że jego członkowie denerwowali się, że rozmowy o fuzji, do której nie doszło, mogły doprowadzić do redukcji zatrudnienia i zarobków.

Rzšdowy kredyt pomostowy pozwolił działać Air Berlin, ale linia musiała zlikwidować od 25 wrzeœnia niektóre połšczenia międzykontynentalne. Iffert wyjaœnił w swej notatce, że firma leasingowa wypowiedziała umowę na 10 samolotów dalekiego zasięgu.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL