Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Lotnictwo

UAL bez grzywny za sponiewieranie pasażera

Resort transportu USA poinformował United Continental, że nie grozi jej grzywna za brutalne wycišgnięcie w kwietniu z samolotu pasażera, który odmówił zwolnienia fotela dla członka załogi UAL.
Resort transportu powiadomił United o swej decyzji pismem z 12 maja, a zostało ono teraz ujawnione przez ugrupowanie Flyers Rights bronišce interesów podróżnych. Przedstawiciel rzšdu potwierdził autentycznoœć pisma stwierdzajšcego jednak, że przewoŸnik nie dotrzymał wszystkich przepisów państwowych o nadmiernej sprzedaży biletów. Pismo stwierdziło, że przewoŸnik zapewnił właœciwš kompensatę czterem z 5 pasażerów lotu z Chicago, ale nie przedstawił panu Dao czy jego żonie wymaganych pisemnych informacji o nadmiernej sprzedaży biletów. W kwietniu w portalach społecznoœciowych znalazło się bardzo oglšdane nagranie wideo o incydencie z 10 kwietnia na lotnisku O'Hare w Chicago, pokazujšce 69-letniego Davida Dao brutalnie wycišganego z samolotu United, bo odmówił zwolnienia miejsca dla członka załogi tej linii. Pasażer, lekarz wietnamskiego pochodzenia otrzymał odszkodowanie za obrażenia, złamany nos, uszkodzone zatoki i wybite 2 zęby.
Linia United oœwiadczyła teraz, że „do tego tego incydentu nie powinno było w ogóle dojœć, wdrażamy wszystkie ulepszenia jakie ogłosiliœmy w kwietniu, które stawiajš klienta w centrum wszystkiego tego, co robimy". Incydent zwrócił uwagę na praktykę odmawiania przez linie pasażerom korzystania z lotów po celowym sprzedawaniu więcej biletów niż miejsc, aby zapewnić wypełnienie samolotów. United podał, że od 1 maja zmalała mu o prawie 90 proc. liczba przypadków odmowy zabrania na pokład. Prezes Flyers Rights, Paul Hudson oœwiadczył, że „dojœcie przez resort transportu do wniosku, że postępowanie United Airlines nie zasługuje na ukaranie jest prawniczym zaniechaniem obowišzku". Jego zdaniem resort transportu należy poddać publicznemu przesłuchaniu w zwišzku z ustaleniem przez resort, że linia naruszyła państwowe przepisy. Resort transportu odmawiał od miesięcy ujawnienia stanu œledztw ws. incydentu z D. Dao. — Żadnego pasażera nie wolno tak traktować — oœwiadczyła minister transportu Elaine Chao przed senackim panelem w lipcu. Prezes United, Oscar Munoz przeprosił w maju na przesłuchaniu w Kongresie za usunięcie dr Dao, z którym linia osišgnęła ugodę na nieujawnionš sumę. Linie lotnicze stosujš nagminnie tzw. overbooking, bo pewna liczba podróżnych, którzy zarezerwowali miejsca nie zgłasza się. Obie izby Kongresu USA pracujš nad projektem ustaw, które obejmš nowe zasady ochrony podróżnych i zakażš praktyki usuwania pasażerów z pokładu.
ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL