Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Lotnictwo

Londyn pomaga eksportować samoloty Bombardiera

Bloomberg
Wielka Brytania udzieliła po raz pierwszy finansowego wsparcia Bombardierowi w eksporcie samolotów serii C (CSeries), do których skrzydła powstajš w Irlandii Płn.

Brytyjska agencja kredytowania eksportu UK Export Finance (UKEF) oœwiadczyła, że sfinansowanie samolotów dla Korean Air pozwoli zachować miejsca pracy w Belfaœcie, gdzie kanadyjska firma ma supernowoczesny zakład produkcji skrzydeł.

Brytyjczycy podjęli takš decyzję po zaskakujšcym werdykcie z Waszyngtonu kilka tygodni temu o odrzuceniu wniosku Boeinga w sprawie nałożenia wysokich ceł na samoloty 110-130-miejscowe, bo koncern nie potrafił wykazać, ze ich kupno przez Delta Air Lines zaszkodziło jego interesom.

Spór handlowy Boeinga z Bombardierem zagroził jednak zatrudnieniu w największym zakładzie przemysłowym w Irlandii Płn. i skłonił nawet do skierowania ostrzeżenia do Boeinga przez premier Theresę May, której rzšd zależy od poparcia partii DUH z Ulsteru.

Kanadyjski producent samolotów korzysta już z brytyjskiej pomocy rozwojowej, ale agecnaj UKEF nie zgadzała się od dawna na proœby Bombardiera sfinansowania eksportu jego maszyn CSeries, które trochę konkurujš z samolotami Airbusa dajšcego na Wyspach zatrudnienie dla 12 tys. ludzi.

Decyzja o udzieleniu wsparcia finansowego oznacza zmianę podejœcia do sektora lotniczego po zgodzie w 2017 r. Airbusa na kupno większoœciowego pakietu w programie CSeries. Niektórzy eksperci dopatrujš się w tej zmianie utrzymujšcego się zainteresowania Brytyjczyków kanadyjskimi samolotami. — To niewiele pieniędzy, ale istotny sygnał dla Boeinga — stwierdził pewien europejski handlowiec.

Boeing zapowiadał ponowne wystšpienie do sšdu przeciwko Bombardierowi, jeœli zostanie do tego sprowokowany nieuczciwymi jego zdaniem cenami samolotów CSeries. Pojawiły się jednak oznaki, że stara się załagodzić spór, bo rozważa inwestycje w Kanadzie i w W. Brytanii. Prezes Dennis Muilenburg powiedział kilka dni temu, że koncern nadal zastanawia się, czy odwołać sie od decyzji Komisji Międzynarodowego Handlu o odrzuceniu jego wniosku oclenia CSeries.

Analitycy handlu uważajš jednak, że taka apelacja jest coraz mniej prawdopodobna, bo ostateczny termin jej złożenia mija 12 marca. a Boeing chce załagodzić spór, którym pogorszył stosunki z dwoma krajami i stracił możliwoœć sprzedaży myœliwców Kanadzie.

- Jesteœmy bardzo œwiadomi naszych stosunków z Kanadš, korzystamy z pracy poddostawców na sumę 4 mld dolarów rocznie. Ale chcemy też być pewni, że nadal będziemy wyznaczać normę i=uczciwej działalnoœci i że wszyscy gramy według tych samych reguł — powiedział Muilenburg Reuterowi.

Inne potencjalne przeszkody przed CSeries zniknęły wraz ze złagodzeniem przez UKEF dwuletniego zakazu finansowania Airbusa, wprowadzonego po wszczęciu œledztwa o korupcję. Airbus podał w lutym, że osišgnšł porozumienie o wznowieniu tego finansowania na podstawie oceny każdego przypadku.

Korean Air odebrała w grudniu pierwszy samolot CSeries jako pierwsza linia w Azji. Jej zamówienie 10 sztuk z opcjš na co najmniej 10 dalszych sugeruje, że głównym beneficjentem wsparcia przez UKEF będzie bardziej Airbus niż Bombardier. Wejœcie Airbusa w program CSeries ma być zatwierdzone w cišgu kilku miesięcy.

W lipcu sam Boeing stał się poœrednim podmiotem korzystajšcym z brytyjskiego wsparcia eksportowego, gdy UKEF podała, że wspiera kupno dwóch Dreamlinerów przez PLL Lot. Pomoc ta dotyczy jednak głównie silników Rolls-Royce, a nie kadłubów.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL