Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Lotnictwo

Etihad grozi pozew za Air Berlin

Pixabay
Wierzyciele Air Berlin, która zbankrutowała postanowili pozwać Etihad Airways o odszkodowanie za decyzję z sierpnia o wycofaniu pomocy finansowej dla niemieckiej linii.

Wierzyciele zwrócili się do zarzšdcy masy upadłoœciowej o wskazanie firmy, która sfinansowałaby planowany pozew. Air Berlin i zarzšdca odmówili skomentowania tych informacji, z przewoŸnikiem z Abu Zabi nie było poczštkowo kontaktu. Zarzšdca stwierdził, ze jest w trakcie oceny ewentualnych roszczeń wobec Etihadu, które mogłyby przekroczyć miliard euro, bo przewoŸnik znad Zatoki nie dotrzymał zobowišzań finansowych wobec kiedyœ drugiej linii lotniczej w Niemczech.

Etihad miał 29 proc. w Air Berlin i wspierał finansowo tę linię od poczštku 2012 r., gdy kupił ten udziel. W kwietniu 2017 skierował do linii pismo zapowiadajšce dalsze finansowanie przez 18 miesięcy, ale w sierpniu oœwiadczył, że nie będzie tego robić, bo działalnoœć Air Berlin pogorszyła się w bezprecedensowym tempie.

Rzšd Niemiec udzielił linii kredytu pomostowego 150 mln euro na utrzymanie lotów i nie dopuszczenie do zostawienia tysięcy podróżnych poza miejscami zamieszkania, a jednoczeœnie szukał chętnego do jej kupna. Ten kredyt musiał być spłacony przed innymi wierzycielami, choć wyglšda na to, że rzšd nie odzyska pełnej sumy, a tym bardziej wierzyciele. Majštkiem Air Berlin podzieliły się Lufthansa, easyJet i Niki Lauda.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL