Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Lotnictwo

Australia wdraża cywilno-wojskowy projekt na niebie

Adobe Stock
Francuska grupa elektroniki wojskowej Thales podpisała z zarzšdcš przestrzeni powietrznej Airservices Australia i dowództwem lotnictwa wojskowego umowę za 1,2 mld dolarów austral. (777 mln euro) na dostawę i wdrożenie programu OneSKY.

Airservices Australia œwiadczy usługi w zakresie nawigacji lotniczej na obszarze o powierzchni 53 mln km2, obejmujšcym niebo nad Australiš, na zachód nad Oceanem Indyjskim i na wschód nad Nowš Zelandiš. Jest to obszar wielkosci obu Ameryk i Chin, stanowišcy 11 proc. powierzchni kuli ziemskiej.

OneSKY, najbardziej zaawansowany cywilno-wojskowy projekt integracji przestrzeni powietrznej na œwiecie, umożliwi Australii skuteczniej zarzšdzać lotami i korzystać przez 20 lat z rosnšcego ruchu lotniczego. Francuzi wykorzystali w nim rozwišzania sprawdzone w systemach zarzšdzania ruchem lotniczym cywilnym i wojskowym oraz najnowsze rozwišzania w dziedzinie łšcznoœci, dużych zbiorów danych i sztucznej inteligencji. Program zakłada zwiększenie i zoptymalizowanie ruchu w przestrzeni powietrznej oraz usprawnienie procedur lšdowania.

Pasażerowie również skorzystajš na tym, bo skróci się czas podróży i zmaleje liczba opóŸnień. Linie lotnicze będš w stanie zwiększyć liczbę lotów, zmniejszajšc zużycie paliwa i emisję CO2. Australijskie lotnictwo wojskowe skorzysta z bezpieczniejszej koordynacji z cywilnym ruchem lotniczym.

Ponad 500 inżynierów zajmie się opracowaniem i dostarczeniem programu OneSKY, 450 w Melbourne, 50 we Francji 50; 200 dodatkowych pracowników będzie obsługiwać łańcuch dostaw w Australii.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL