Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Lotnictwo

Qatar Airways: cierpimy z powodu blokady

AFP
Blokada polityczno-gospodarcza, jakš wprowadziły kraje Zatoki wobec Kataru spowolniły rozwój Qatar Airways, do niedawna najbardziej dynamicznie rosnšcej się linii lotniczej w regionie.

Na poczštku czerwca 2017 Emiraty Arabskie, Egipt, Bahrain raz Arabia Saudyjska wprowadziły blokadę tego kraju oskarżajšc władze w Dausze, że udzielajš wsparcia terrorystom. Zdaniem analityków politycznych chodziło przede wszystkim o  wyhamowanie rozwoju Kataru i  uniemożliwienie dominacji tego kraju na Bliskim Wschodzie. Oskarżenie zostało odrzucone, ale gospodarka tego kraju mocno ucierpiała. — Niestety blokada zmieniła nasz model operacyjny. Musieliœmy zmniejszyć liczbę lotów wykonywanych samolotami wšskokadłubowymi i podstawić maszyny szerokokadłubowe, ponieważ trasę, jakš majš przelecieć wydłużyły się - powiedział prezes Qatar Airways, Akbar Al-Baker. Samoloty Qatar Airways nie majš prawa korzystania z przestrzeni powietrznej wszystkich krajów, które ogłosiły blokadę. Na przykład samolot, który startuje w Dausze i leci do Europy musi po starcie polecieć na wschód i dopiero potem, nad Iranem zawraca i kieruje się na północny zachód. Natomiast w lotach do Azji, maszyny kierujš się również ostro na wschód i dopiero potem zmieniajš kierunek na  południowo-wschodni. Koniecznoœć tych manewrów zwiększyła znacznie koszty operacyjne przewoŸnika i wydłużyła czas pracy załóg. Qatar utrzymał prawie wszystkie połšczenia, ale na niektórych  rejsach, gdzie maszyny mniejsze zostały wymienione na większe, ich wypełnienie jest niższe, niż było to wczeœniej. Nie zrezygnował jednak z dostaw zamówionych samolotów.

Blokada zmusiła jednak przewoŸnika do zmiany strategii. Qatar Airways m.in zwiększyły oferowanie na trasie z Dauhy do Warszawy, Pragi i Kijowa  i dodały drugi rejs. Te połšczenia, których inauguracja była planowana za 12-15 miesięcy, zostanš uruchomione   znacznie szybciej. —Zazwyczaj jest tak, że przy uruchomieniu każdego kolejnego kierunku zaczynamy sprzedawać bilety na 6-8 miesięcy wczeœniej. Teraz to wyprzedzenie jest znacznie mniejsze, bo bardziej się spieszymy. Nie możemy sobie pozwolić na  trwałš utratę udziału w rynku œwiatowym w sytuacji, kiedy nie możemy latać na naszych tradycyjnych trasach bliskowschodnich - mówił Al-Baker na konferencji w Tuluzie, przy okazji odbierania najnowszego Airbusa 350-1000. Jego zdaniem zastšpienie nowymi połšczeniami dawnych, bardzo dochodowych, biznesowych  zajmie przynajmniej 2-3 lata.

Na razie linia przygotowuje się do zmian w klasie ekonomicznej, która i tak jest uważana za jednš z najlepszych na œwiecie. Qatar Airways pokażš jš 7 marca podczas Międzynarodowych Targów Turystycznych w Berlinie.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL