Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Lotnictwo

Ryanair poleci jesieniš na Ukrainę

Ryanair wraca jesieniš do Kijowa
Bloomberg
Prawie roczne negocjacje w końcu majš swój finał. Ryanair uznał, że warunki oferowane mu przez ukraińskie Ministerstwo Infrastruktury sš zadowalajšce i poleci do Kijowa i Lwowa.

O pomyœlnym zakończeniu rozmów z Irlandczykami poinformował Wołodomyr Omeljan, ukraiński minister infrastruktury.

— Tak, to prawda, negocjowaliœmy z Ryanairem. I to prawda, że rozmowy zakończyły się sukcesem. Linia zacznie latać na Ukrainę od jesieni tego roku - mówił Omeljan cytowany przez „Kiev Post". Na konferencji prasowej nie zgodził się jednak ujawnić jakichkolwiek szczegółów umowy z przewoŸnikiem tłumaczšc, że nie została ona jeszcze podpisana.

Ryanair negocjował z Ukraińcami od ponad roku, a rejsy miały wystartować już w marcu 2017 roku. Potem następowały kolejne opóŸnienia, ale linia zaczęła sprzedawać bilety. Ostatecznie w lipcu zeszłego roku Ryanair odwołał wszystkie rejsy, ponieważ nie porozumiał się z kijowskim lotniskiem. Chodziło przede wszystkim o opłaty pasażerskie. Ryanair był gotów płacić 7,5 dolara za każdego pasażera, a lotnisko chciało 27,5 dolara.

Ale linia miała także inne wymagania, niektóre wręcz absurdalne, jak dzielenie się po połowie zyskami z zakupów, jakie zrobiš w sklepach wolnocłowych pasażerowie Ryanaira, bezpłatnego udostępnienia lokali na lotnisku, czy darmowego gruntu pod budowę hotelu. Częœć z nich została póŸniej zdementowana.

Ryanair zrzucił całš winę za niepowodzenie planów na port lotniczy, a nawet na kraj. David O'Brien, wiceprezes linii uznał Ukrainę za niegotowš do przyjęcia przewoŸnika. Z kolei prezes lotniska Kijów-Boryspol Paweł Riabkin ocenił, że spełnienie żšdań Ryanaira wymagałoby złamania ukraińskiego prawa.

Ostatecznie przeprowadzono dochodzenie, w którym udział wzięły resorty sprawiedliwoœci, urzšd antykorupcyjny i Stowarzyszenie Lotnisk Ukraińskich, a także Biuro Promocji Inwestycji i uznano, że trzeba nadal negocjować z Ryanairem. Rozmowy z Irlandczykami ostatecznie przejšł minister infrastruktury, który podawał, że jednak będš połšczenia Ryanaira od jesieni 2017, a najpóŸniej od wiosny 2018. W planach były m.in. rejsy z Modlina i Wrocławia. Ostatecznie stanęło na jesieni 2018 i na razie nie wiadomo skšd przewoŸnik na Ukrainę poleci.

Jak informuje portal Fly4Free linia planuje także loty do Gruzji. Na razie mówi o nich tylko strona gruzińska, nie sam przewoŸnik. Według Ryanaira opłaty lotniskowe w gruzińskich portach sš zbyt wysokie, bo jest tam drożej niż np. w Barcelonie, gdzie irlandzka linia lata na główne lotnisko El Prat.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL