Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Lotnictwo

Przewoźnicy chcš większych lotnisk. To szansa dla CPK w Baranowie

Adobe Stock
Europejskie porty się korkujš: wydłużajš się kolejki samolotów oczekujšcych na start, a odprawy pasażerów trwajš coraz dłużej.

W transporcie lotniczym zbliża się wielki kryzys infrastrukturalny. Będzie on szczególnie dotkliwy w Europie – ostrzega Alexandre de Juniac, dyrektor generalny Międzynarodowego Stowarzyszenia PrzewoŸników Powietrznych (IATA).

Tę opinię podziela Eamonn Brennan, dyrektor generalny Agencji Eurocontrol, nadzorujšcej ruch lotniczy w Europie. – Nadchodzšce lato powinno być bardzo korzystne dla linii lotniczych, nie przewiduję również strajków kontrolerów ruchu lotniczego. Ale nie znaczy to, że loty nad Europš będš się odbywały płynnie. Powód: korki na samych lotniskach, przy wejœciu do samolotów i wydłużajšce się kolejki maszyn gotowych do startu. Powstało prawdziwe wšskie gardło europejskiego transportu lotniczego. I bardzo trudno je będzie rozładować – mówi „Rzeczpospolitej" szef agencji.

Roœniemy najszybciej

– Popyt na podróże jest szczególnie widoczny w Europie Œrodkowej i Wschodniej, to właœnie tam rzšdy będš się przez najbliższe lata borykać z niedostatkami infrastruktury. Te niedobory najlepiej widać w Warszawie na Lotnisku Chopina, które jest praktycznie pełne – uważa wiceprezes IATA ds. europejskich Rafael Schvartzman. Jego zdaniem za budowš nowego portu lotniczego w centrum Polski przemawia prosta logika. Wskazuje, że w zasięgu tego lotniska znajdzie się 15 sporych polskich miast, z których każde ma przynajmniej milion mieszkańców. – Jest miejsce na takie projekty, inaczej jesteœmy skazani na koszmar infrastrukturalny – uważa Schvartzman. – A jeszcze do niedawna sami siebie pytaliœmy, czy jest miejsce na kolejne duże lotniska na naszym kontynencie. Polska wizja transportu lotniczego to najlepsza odpowiedŸ na takie pesymistyczne postawy. I mam nadzieję, że po tym, gdy Polska stała się tutaj liderem, szybko usłyszymy o nowych projektach w innych krajach – dodaje przedstawiciel IATA.

Jego szef Alexandre de Juniac jeszcze dwa miesišce temu mówił „Rzeczpospolitej", że według niego nowe lotnisko będzie zbyt oddalone od Warszawy. Takich obaw nie ma Schvartzman. – Zobaczyłem projekt sieci komunikacyjnej. W planach jest budowa szybkiej kolei. Ale oczywiœcie to zawsze jest wyzwanie – mówi. I dla polskich planów lotniczych ma jeszcze więcej pochwał. Dotyczš one także współpracy IATA z Polskš Agencjš Żeglugi Powietrznej (PAŻP). – Dzięki wsparciu i na ziemi, i w powietrzu Polska wyrasta na lidera lotniczych przemian w Europie – podkreœla wiceszef IATA.

Bolesne przesiadki

Centralny Port Komunikacyjny w Baranowie oddalonym od Warszawy o 40 km ma być oddany do eksploatacji nawet już w 2027 r. i odprawiać rocznie nawet ok. 50 mln pasażerów. Docelowo ta liczba ma wzrosnšć dwukrotnie. Będzie to jeden z największych takich projektów w Unii Europejskiej i jedno z największych centrów przesiadkowych na kontynencie. Na razie koszty przedsięwzięcia wyceniane sš na 31–35 mld zł. Lotnisko ma powstać na ok. 3 tys. ha gruntów. Do końca 2019 r. majš trwać prace przygotowawcze, a sam port ma być budowany przez kolejne osiem lat.

Ten projekt ma wielu krytyków, zwłaszcza wœród polityków i analityków. Ale brak w ich gronie linii lotniczych. Chociaż np. prezes Wizz Air Jozsef Varadi uważa, że Polsce takie lotnisko nie jest potrzebne i ruch spokojnie może jeszcze rosnšć w warszawskim porcie. Tyle że ruch na stołecznym lotnisku roœnie o ok. 20 proc. rocznie – ta dynamika wzrostu jest jednš z najwyższych w Europie.

Jak jednak wskazuje agencja Air Help, która pomaga pasażerom odzyskiwać należne odszkodowania za opóŸnione i odwołane loty, w Polsce w 2017 r. 205 tys. osób nie zdšżyło z przesiadkš na polskich lotniskach. Lwia częœć z nich nie złapała swojego połšczenia w Warszawie, najczęœciej z powodu opóŸnień w innych portach europejskich.

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL