Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Lotnictwo

Odrzucony wniosek Boeinga o nałożenie ceł na Bombardiera

Adobe Stock
Niezależny organ centralny w USA, Komisja Handlu Międzynarodowego (ITC) wyjaœniła, że odrzuciła wniosek Boeinga o nałożenie dużych ceł na samoloty Bombardiera, bo Boeing nie stracił na zamówieniu ich przez Delta Air Lines.

ITC opublikowała uzasadnienie swej decyzji 3 tygodnie po jej podjęciu. Uznała w nim, że samoloty serii (CSeries) na 110 miejsc zamówione przez Deltę nie konkurujš z najnowszymi B737 MAX 7 Boeinga. Ponadto ich sprzedaż linii z USA nie nastšpiła kosztem koncernu, bo ten nie proponował żadnych nowych samolotów drugiemu przewoŸnikowi w Stanach.

"Boeing nie stracili sprzedaży ani obrotów - uznała komisja w 194 stronicowym uzasadnieniu. - Wyższa norma pojemnoœci miejsc w B737-700 i B727 MAX 7 ogranicza konkurencję tych modeli z CS100 dla niektórych kupujšcych".

Nie wiadomo, czy Boeing będzie odwoływać się od decyzji ITC.

Prezes Bombardiera, Alain Bellemare uznał wyjaœnienia ITC za bardzo dobrš wiadomoœć. Rzecznicy Boeinga i Bombardiera stwierdzili, że ich firmy zapoznajš się z decyzjš ITC i nie będš komentował na goršco.

B.szef ITC, Dan Pearson stwierdził, że koszt decyzji o złożeniu apelacji byłby marginalny w porównaniu z tym, co koncern dotšd wydał. - Boeing władował masę pieniędzy w tej sprawie w kancelarie prawne. Zainwestował miliony dolarów - powiedział.

Boeing może odwołać się od tej decyzji do sšdu ds. handlu międzynarodowego w Nowym Jorku albo do grupy rozjemczej (panelu) w ramach traktatu NAFTA. Jednak w negocjacjach nt. unowoczeœnienia traktatu przedstawiciel USA, Robert Lighthizer nalegał na usunięcie tej procedury rozwišzywania sporów, która jego zdaniem jest stronnicza przeciwko Stanom.

Pearson jest zdania, że decyzja ITC zapewne poprawi stosunki handlowe USA z Kanadš, które skomplikowały się po sporach o cła na kanadyjskie drewno budowlane i amerykańskie mleko i nabiał, a także na skutek stanowiska D.Trumpa, który chce zmiany, a nawet wypowiedzenia NAFTA. - Decyzja pomoże stosunkom dwustronnym i mam nadzieję, że obie strony tak to dostrzegš - dodał.

Boeing w swym wniosku utrzymywał, że musiał obniżyć ceny swych B737, aby konkurowały z CSeries korzystajšcymi z rzšdowych subwencji. ITC stwierdziła jednak, że samoloty kanadyjskie nie doprowadziły do spadku cen samolotów amerykańskich, a Bombardier nie bodzie oferować innym możliwym klientom takich samych rabatów co Delcie.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL