Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Lotnictwo

Warszawskie lotnisko rok zaczęło od wzrostów

Bloomberg
O ponad 16 proc. w porównaniu ze styczniem 2017 wzrosła liczba pasażerów, którzy skorzystali w styczniu 2018 z warszawskiego Lotniska Chopina.

Warszawski port obsłużył 1 mln 121 tys. pasażerów . W ruchu krajowym podróżowało 118,5 tys. pasażerów - o 13 proc. mniej niż w ubiegłym roku. To skutek wycofania się Ryanaira z lotów krajowych do Gdańska i Wrocławia , gdzie irlandzka linia dla której Lotnisko Chopina nie jest portem przesiadkowym, bezpoœrednio konkurowała z Pendolino. Ryanair pozostawił w Warszawie tylko jedno połšczenie krajowe - do Szczecina. Na tej trasie konkurencja kolei nie jest już tak silna.

W ruchu międzynarodowym styczeń zamknšł się liczbš 1,025 mln odprawionych pasażerów, czyli o ponad 21 proc. więcej, niż w styczniu 2017.

Według informacji portu w 2018 przewidywane sš dalsze wzrosty liczby pasażerów, głównie dzięki połšczeniom LOTu – m.in. do Singapuru, Moskwy-Domodiedowo, Skopje, Podgoricy, oraz Billund, a także ogłoszonych 14 lutego lotów do Zaporoża.

Ten wzrost jednak będzie w tym roku skromniejszy, ponieważ od poczštku sezonu letniego, czyli końca marca na warszawskim lotnisku zostanie wprowadzona cisza nocna w godzinach 23.30-5.30, w tych godzinach startowały i przylatywały najczęœciej rejsy czarterowe, SAS oraz Wizz Air. Jozsef Varadi, prezes węgierskiego przewoŸnika przyznał, że jego linia będzie musiała „trochę" zmienić rozkład.

Według raportu organizacji ACI, Lotnisko Chopina zajęło pierwsze miejsce pod względem dynamiki wzrostu liczby pasażerów wœród lotnisk UE, w grupie 2 (obsługujšcej od 10 do 25 mln pasażerów). W klasyfikacji obejmujšcej wszystkie europejskie lotniska (do których ACI zalicza również Turcję oraz Izrael), warszawski port, ze wzrostem na poziomie 22,7 proc., zajšł także drugie miejsce w grupie 2 wspólnie z portem w Sankt Petersburgu.

Lotnisko Chopina w Warszawie to największy port lotniczy w Polsce. W 2017 r. port obsłużył 15,75 mln pasażerów (12,8 mln w 2016 roku) – o 23 proc. więcej niż w 2016 roku.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL