Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Lotnictwo

Zwišzek brytyjskich pilotów w Ryanairze

Bloomberg
Tani irlandzki przewoŸnik ogłosił, że zgodzi się na podjęcie przez brytyjskš organizację pilotów negocjowania takich kwestii jak płace i urlopy po uznaniu przez niego po raz pierwszy od 32 lat istnienia zwišzków zawodowych

Ryanair został zmuszony w 20178 r. do uznania organizacji reprezentujšcych pracowników dla uniknięcia ich strajku w okresie œwišt, gdy wczeœniej musiał odwołać 20 tys. lotów z braku pilotów.

Teraz podziękował Brytyjskiemu Zrzeszeniu Pilotów Linii Lotniczych (BALPA) za konstruktywne zaangażowanie i wezwał inne w Europie do naœladownictwa. „Ze względu na wczeœniejszš wrogoœć Ryanaira do zwišzków zawodowych, obecne porozumienie jest historyczne" — stwierdzi w komunikacie sekretarz generalny BALPA, Brian Strutton. Organizacja zapowiedziana wybór ze swych członków przedstawicieli, którzy poprowadzš negocjacje z dyrekcjš w sprawie płac, urlopów i wolnych dni pilotów.

PrzewoŸnik negocjuje z innymi zwišzkami zawodowymi w Europie które zażšdały zbiorowego spotkania z kierownictwem twierdzšc, że indywidualne rozmowy sš niezadowalajšce. Dyrekcjš nie zgadza się na razie na to. „Zwracamy się do zwišzków zawodowych o zaprzestanie straty czasu i o szybkie działania, aby można było wprowadzić w lutym podwyżki o 20 proc. dla naszych pilotów i zawrzeć formalne umowy o ich uznaniu, nad którymi obecnie zastanawiajš się" — stwierdził w komunikacie szef działu kadr, Eddie Wilson.

Piloci ze wszystkich brytyjskich baz Ryanaira przyjęli w głosowaniach propozycje podwyżek zarobków. Te głosowania odbyły się niezależnie od negocjacji z BALPA. Jego szef Strutton wyraził też Nadzieję, że Ryanair będzie w stanie uzgodnić wkrótce takie umowy z innymi zwišzkami w Europie. — Wierzę, że Est to poczštek silnych i wzajemnie korzystnych stosunków BALPA-Ryanair i wzywam linię do uzgodnienia takich umów ze zwišzkami pilotów i załóg pokładowych w innych krajach — powiedział.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL