Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Lotnictwo

ITC o Bombardierze: trójka zadowolonych

Bloomberg
Z decyzji amerykańskiej Komisji Handlu Międzynarodowego ITC ws. Bombardiera ucieszyli się Kanadyjczycy, Brytyjczycy i Europejczycy

Kanadyjska minister spraw zagranicznych, Christia Freeland oœwiadczyła w komunikacie, że „handel Kanady z USA jest ważny dla pomyœlnoœci obu naszych krajów. Ta decyzja wesprze dobrze płatne miejsca pracy klasy œredniej po obu stronach granicy".

Dla szefa zwišzku zawodowego, który reprezentuje częœć załogi Bombardiera, Jerry Diasa werdykt z Waszyngtonu „jest policzkiem dla administracji Trumpa", bo pokazuje, że zajmowanie protekcjonistycznego stanowiska w czasie, gdy gospodarki obu krajów sš tak mocno zwišzane ze sobš jest „głupie". Spotkał się z dziennikarzami w Montrealu, gdzie odbyła się szósta z siedmiu planowanych rund negocjacji delegacji 3 krajów w sprawie zmiany warunków traktatu NAFTA.

Ulga na Wyspach

Brytyjscy politycy i zwišzkowcy przyjęli z zadowoleniem zaskakujšce zwycięstwo handlowe Bombardiera nad Boeingiem, bo zagwarantuje tysišce miejsc płacy w Irlandii Płn. i z całym brytyjskim łańcuchu dostaw.

Werdykt ITC jest również wsparciem dla premier Theresy May — która uznała to za dobrš nowinę dla brytyjskiego przesyłu — bo działalnoœć Bombardiera w Irlandii Płn. jest w centrum uwagi największej partii unionistów DUP, którš wspiera rzšd w Londynie po kiepskich wynikach wyborów z czerwca.

Spór Boeinga z Bombardierem stworzył zagrożenie dla kilku tysięcy miejsc pracy w Belfaœcie, gdzie powstajš skrzydła z włókna węglowego do samolotów CS100 i CS300.

- To ogromna ulga, zawsze wiedzieliœmy, że ta skarga jest nieuzasadniona. Decyzja oznacza, że nie tylko nie ma już powodu do zmartwienia, ale także, że Bombardier może teraz zdecydowanie rozwijać się, bo program CSeries zwišzał się właœnie z Airbusem — oœwiadczył w BBC minister przemysłu Greg Clark. — Boeing ma inwestycje w W. Brytanii i jest jasne, że byłoby bardzo trudno mieć dobre stosunki z nim, gdyby doszło do zagrożenia tak ogromnie ważnych miejsc pracy w Belfaœcie — dodał.

Dla deputowanego z DUP, Gavina Robinsona to „fantastyczna wiadomoœć". W jego okręgu we wschodnim Belfaœcie znajduje się zakład skrzydeł do CSeries. Uradowani byli również zwišzkowcy. Wicesekretarz generalny Unite, Steve Turner oœwiadczył, że „pracownicy Bombardiera w Irlandii Płn. i wszyscy w łańcuchu dostaw na Wyspach mogš odetchnšć z dużš ulgš po uznaniu przez ITC za bezpodstawnš skargę Boeinga. Nie może być odwrotu od tej decyzji rzšdu USA".

Zadowolenie w Europie

Komisja Europejska stwierdziła, że werdykt ITC jest zgodny z tym, co Unia twierdziła przez cały czas w tej sprawie, jest ogromnš ulgš dla 4 tys. pracowników Bombardiera w Irlandii Płn. i dla całego europejskiego sektora lotniczego — Unia będzie zawsze występować w obronie interesów swego przemysłu, gdy dochodzi do niewłaœciwego używania narzędzi obrony handlu — powiedział rzecznik Komisji.

Prezes grupy Airbsua, Tom Enders będšcy w Montrealu u szefa Bombardiera, Alaina Bellemare oœwiadczył, że odmowa przez ITC nałożenia wysokich ceł na samoloty u Bombardiera sprzedawane liniom amerykańskim jest zwycięstwem rozsšdnego biznesu. — Nigdy nie słyszałem, by mówiono o dobrej strategii prowadzonej w agresywny sposób przeciwko własnemu klientowi, toteż trzymam się od tego na uboczu. Myœlę, że nie jest to sposób prowadzenia interesów — powiedział.

Enders zobowišzał się przyspieszyć do maksimum projekt nowej linii produkcyjnej samolotów CSeries Bombardiera w Alabamie po tym niekwestionowanym zwycięstwie nad Boeingiem.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL