Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Lotnictwo

Okularnicy po maturze pilotami w Air France

AdobeStock
Francuski przewoŸnik tak bardzo odczuwa brak pilotów, że rozpoczšł akcję werbowania kandydatów stawiajšc bardzo niskie wymagania — podał dziennik „Le Parisien”

„Masz małe doœwiadczenie albo żadne, ale jesteœ mocno zmotywowany(a)? Œcieżka kadeta jest dla ciebie!" - zachęca komunikat Air France o kursie szkolenia na pilotów. Kurs będzie trwać 24 miesišce, zapisy kandydatów od 20 stycznia.

Wymagane warunki sš mało restrykcyjne. Należy przede wszystkim mieć obywatelstwo kraju europejskiego (włšcznie ze Szwajcariš), mówić płynnie po francusku i dobrze po angielsku, mieć stan zdrowia klasy 2 i nie odpaœć więcej niż raz w innej akcji werbunkowej. Kandydaci powinni mieć maturę i zaœwiadczenie przysposobienia teoretycznego z pilotażu ATPL Avion (trwa 2 tygodnie), być na drugim roku nauki przygotowawczej do wyższych studiów (classe prépa), ukończyć jš (BAc +2) albo być studentem 2-letniego programu specjalizacji zawodowej (master).

Jeœli kandydat spełnia te warunki, musi zapłacić 160 euro za egzamin, złożony z testów na logikę, argumentowanie i wycišganie wniosków, z ogólnej kultury i języka angielskiego, a także w zakresie testów psychotechnicznych i psychomotorycznych. Osoby, które zdadzš ten egzamin, zostanš przyjęte na 24-miesięczny kurs. Jego koszt wynosi 80 tys. euro, ale według dziennika „Sud-Ouest" wraz ze wszystkimi wydatkami będzie to 80-100 tys. euro.

Osoby przeszkolone będš mogły pilotować samoloty A320 Air France albo B737 filii low cost Transavia France. Francuski przewoŸnik będzie potrzebować po 250 nowych pilotów rocznie do 2022 r. w zwišzku z własnym rozwojem, a także z powodu rosnšcej liczby pilotów odchodzšcych na emeryturę.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL