Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Lotnictwo

Nowe lotnisko w Berlinie: brakuje miliarda euro

Bloomberg
Nie ma szansy, by przed jesieniš 2020 roku nowe lotnisko Berlin Brandenburg zostało uruchomione i przyjmowało samoloty.

Według gazety "Bild am Sonntag" na dokończenie prac na lotnisku brakuje około miliarda euro i nie wiadomo skšd je wzišć. Kierownictwo spółki zarzšdzajšcej budowš poinformowało przed œwiętami radę nadzorczš, że pieniędzy brakuje. Na samo utrzymanie tej "wiecznej budowy" potrzeba 25 mln euro miesięcznie.

Do paŸdziernika 2020 - na kiedy to zaplanowano kolejne uroczyste uruchomienie lotniska - brakuje 750 mln euro. Do tego lotnisko wymaga kolejnych napraw i wykończeń oraz na rozbudowę, ponieważ okazało się, że lotnisko może okazać się za małe. Zarzšd chce zawrzeć nowe kontrakty z firmami budowlanymi, ale potrzebuje na to pieniędzy.

Prawdopodobnie uda się pozyskać finansowanie z kredytów, ale nie więcej niż 400 mln euro.

Władze Berlina, Brandenburgii i władze federalne wcišż zastanawiajš się, jak rozwišzać problem finansowy lotniska. Berlin nie zgadza się na inwestora prywatnego, a władze Brandenburgii nie chcš obcišżać kieszeni obywateli. O tym skšd wzišć pienišdze na dokończenie budowy ma zadecydować rada nadzorcza na marcowym spotkaniu.

Budowa lotniska Berlin Brandenburg im. Willy'ego Brandta w Schoenefeld w południowo-wschodniej częœci stolicy Niemiec rozpoczęła się w 2006 roku. Pierwsze samoloty rejsowe miały z niego wystartować na jesieni 2011. BER miał kosztować 2 mld euro. Do tej pory ta pechowa inwestycja pochłonęła 6,5 mld euro.

Nowy port lotniczy Berlina ma być trzecim co do wielkoœci w Niemczech po Frankfurcie nad Menem i Monachium. To największa inwestycja infrastrukturalna w Niemczech w ostatnich latach. Udziałowcami spółki budujšcej lotnisko jest skarb państwa oraz kraje zwišzkowe Berlin i Brandenburgia.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL