Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Lotnictwo

Boeing nie przejmie kontroli nad Embraerem

123rf.com
Rozmowy Boeinga z Embraerem nie dotyczš zmiany kontroli nad brazylijskš firmš, a spółek j. v. i porozumień o wspólnych działaniach - podał dziennik „Valor Eeconomico" powołujšc się na osoby zwišzane z rozmowami

Obie grupy zamierzajš zawrzeć umowy o podziale kosztów i przychodów z pewnych działalnoœci w ramach swobodnego partnerstwa. Boeingowi zależy na zwišzaniu się z Embraerem, aby uzupełnić swój portfel samolotów, zwiększyć liczbę platform sprzedaży i opracowywać nowe produkty.

Takie rozwišzanie ma większe szanse uzyskanie niezbędnej zgody władz, kiedy wiadomo, że rzšd Brazylii wielokrotnie wyrażał sprzeciw wobec oddania Boeingowi kontroli nad Embraerem uważajšc, że działu wojskowego tej firmy nie można oddzielić od działu samolotów cywilnych.

21 grudnia obie firmy ogłosiły, że rozmawiajš o możliwym zwišzaniu swej działalnoœci. Brazylia majšca tzw. złotš akcję w Embraerze natychmiast udzieliła poparcia sojuszowi w lotnictwie cywilnym, ale sprzeciwiła się jakiemukolwiek przejmowaniu kontroli.

Boeing stara się w tych rozmowach wzmocnić pozycję na rynku samolotów regionalnych, na którym Embraer ma jest mocny dzięki samolotom E-Jet zabierajšcym od 70 do 150 osób. Dwa miesišce temu Airbus objšł większoœciowy udział w programie samolotów Bombardiera serii C na 100-130 miejsc, co zwiększyło presję na Amerykanów, by zawrzeć podobne porozumienie. Obecne rozmowy Boeinga z Embraerem dotyczš również współpracy wojskowej.

Według „Valor Economico", Boeing uważa, że uda mu się przekonać rzšd Brazylii., iż może działać w brazylijskim sektorze lotnictwa wojskowego powołujšc się na porozumienia tego typu z innymi krajami, np. z Australiš.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL