Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Lotnictwo

Sšdowa łamigłówka o upadłości Niki

AFP
Air Berlin podała informację o sprzedaniu jednej ze spółek biuru podróży. Tymczasem sšd w Niemczech zdecyduje 4 stycznia, czy nie cofnšć upadłoœci należšcej do Air Berlina linii lotniczej Niki, bo firma reprezentujšca pasażerów zgłasza roszczenia

Air Berlin sprzedała swš filię Air Berlin Aviation koncernowi turystycznemu Thomas Cook Group. Zdaniem Cooka zakup wzmocni jego linię lotniczš Condor i umożliwi wzrost zgodnie z planami zwiększania mocy przewozowych na niemieckim rynku dla pokrycia rosnšcego popytu.

Żadna z firm nie ujawniła sumy transakcji, ale osoba znajšca szczegóły umowy powiedziała, że chodzi o kilka milionów euro.

Los Niki

Tymczasem niemiecki sšd podejmie 4 stycznia decyzję, czy nie cofnšć procedury upadłoœci linii Niki, co może uniemożliwić jej przejęcie przez brytyjskš IAG - ogłosiły sšdy w Berlinie.

Niki ogłosiła upadłoœć 14 grudnia po rezygnacji przez Lufthansę starań o jej przejęcie, co zmusiło austriackš linię do uziemienia samolotów, tysišce podróżnych utknęło poza domem. Po zorganizowanych naprędce negocjacjach, by Niki nie straciła cennych slotów na europejskich lotniskach, zgodziła się kupić  jš brytyjska grupa IAG i dołšczyć do hiszpańskiego Vuelinga.

Jednak grupa reprezentujšca  podróżujšcych samolotami Fairplane złożyła w sšdach pozwy o  przeniesienie procedury upadłoœciowej Niki z Niemiec do Austrii, co może zablokować jej sprzedasz. Fairplane argumentuje, że Niki zarejestrowana w Austrii była rentowna, ale straciła dostęp do kredytu pomostowego po ogłoszeniu w Niemczech postępowania upadłoœciowego.

Zdaniem rzecznika tej organizacji, Ronalda Schmida, objęcie Niki procedurš upadłoœci w Niemczech było błędem, pasażerowie majš większe szanse odzyskania pieniędzy w austriackich sšdach. Fairplane domaga się ponad miliona euro, jakie jej zdaniem Niki jest winna podróżnym.

Suma jest wprawdzie doœć mała, ale likwidator Air Berlin, Lucas Floether stwierdził, że to roszczenie może doprowadzić do fiaska sprzedaży Niki Brytyjczykom. - Jeœli pozew w sšdzie w Charlottenburgu zakończy się sukcesem, to sprzedaż Niki IAG zostanie poważnie zagrożona - dodał.

Sad w jednej z dzielnic Berlina musi teraz zdecydować, czy cofnšć decyzję  z 13 grudnia o uruchomieniu postępowania upadłoœciowego Niki, czy przekazać tę sprawę sšdowi wyższej instancji.

Jednoczeœnie austriacki sšd w Korneuburgu otrzymał pozew o uruchomienie postępowania upadłoœciowego Niki w  Austrii - poinformował jego rzecznik i dodam, że sšd rozpatrzy ten wniosek do przyszłego tygodnia. - Musimy najpierw zapoznać się z jurysdykcjš, bo ta sprawa podlega obecnie sšdowi w  Charlottenburgu - stwierdził.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL