Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Lotnictwo

Łatwiej zostać pilotem Ryanaira

Bloomberg
Ryanair obniżył koszty szkolenia pilotów, bo chce zapewnić sobie odpowiedniš liczbę załóg samolotów.

Tani irlandzki przewoŸnik musiał odwołać na jesieni 20 tysięcy lotów, bo zabrakło mu pilotów do realizacji połšczeń przewidzianych w rozkładzie. Linia twierdzi, że teraz nie brakuje jej pilotów, ale jej dyrektor operacyjny Peter Bellew powiedział dziennikarzom, że nowe posunięcie pozwoli jej rozwijać się bez problemów.

- W najbliższych latach będziemy jeszcze szybsi, bez żadnych ograniczeń kadrowych dotyczšcych pilotów — powiedział. Chętni do latania boeingami B737 w Ryanairze będš płacić za typowe szkolenie 5 tysięcy euro zamiast dotychczasowych 29,5 tysišca. Przygotowuje ono do prowadzenia najczęœciej B737 albo airbusów A320 w europejskich liniach. Ceny szkolenia sš różne, w zależnoœci od linii, nie obejmujš kosztów nauki w szkołach pilotażu, które mogš dochodzić do 90 tysięcy euro.

Bellew poinformował też, że Ryanair wznowił współpracę ze szkołami pilotażu i zamówił siedem nowych symulatorów lotu.

Jesienny bunt pilotów zmusił dyrekcję linii do uznania zwišzków zawodowych. Prezes Michael O'Leary poinformował, że problemy w negocjacjach z nimi w Irlandii i Portugalii mogš doprowadzić do zakłóceń w lotach w najbliższych miesišcach. Spodziewa się też zakłóceń w kwietniu 2019 roku, po wyjœciu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Szef marketingu Ryanaira Kenny Jacobs uspokaja jednak. — Nie sšdzę, by samoloty Ryanaira zostały uziemione w 2019 roku z powodu Brexitu — powiedział z okazji uruchomienia połšczenia Stansted - Nantes i dodał, że umowa o okresie przejœciowym odroczy wszelkie zakłócenia do stycznia 2021 roku. Jacobsa ucieszyła chęć Londynu pozostania w Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa Lotniczego.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL