Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Lotnictwo

Linie lotnicze manipulujš cenami biletów. Bogaci zapłacš więcej?

Fotolia.com
Kupowanie biletów w sieci jest przejrzyste, bo łatwo jest porównać, który przewoŸnik ma najlepszš ofertę? Nic bardziej mylnego.

Linie lotnicze dostosowujš swoje taryfy do tego, kto ostatecznie bilet kupi i kto poleci — wykrył „ The Sun”.

Oczywiœcie wiadomo, że najtańsze bilety sš w poniedziałek i wtorek, a najdroższe w weekend. I że najszybciej znikajš oferty z niskš cenš, więc nie ma co liczyć, że kupimy tani bilet tuż przed odlotem. Chyba że na tym rejsie zostało jeszcze dużo wolnych miejsc. Ale przewoŸnik uzależnia także ceny biletu, który ostatecznie jest gotów sprzedać od tego, ile ofert przejrzał poszukujšcy najniższej ceny i dogodnego połšczenia.

Dziennikarze „ The Sun” wykryli jednak, że przewoŸnicy zamierzajš dostosować ceny do zamożnoœci pasażera. Będzie się to nazywało „dynamiczna cena”. Dotarcie do takich danych wcale nie jest trudne, jeœli weŸmiemy pod uwagę internetowe „ciasteczka” i nasze rachunki zakupów online. To właœnie ma pozwolić na ocenę budżetu kupujšcego, w jakim jest w on wieku i czy jest możliwoœć, że w przyszłoœci wybierze się w podróż służbowš, konkretnie - czy warto go zwišzać z liniš. Ostatecznie osoba zamożna zapłaci więcej, zaœ biedniejsza otrzyma niższš taryfę, żeby tylko zdecydowała się na podróż.

John McBride, dyrektor zarzšdzania produktem w PROS, firmie, która dostarcza oprogramowanie dla takich linii, jak Emirates i Lufthansa nie ukrywa, że coraz więcej przewoŸników korzysta z takich właœnie systemów. — Już całkiem spora grupa będzie korzystała z tego systemu w 2018 roku — mówił „Travel Weekly”.

Jak z kolei ujawnił brytyjski „Telegraph” z danych organizacji Airline Tariff Publishing Company (ATPCO), z której usług korzystajš m.in British Airways i KLM, już w 2015 widać było, że na rynku sš „ceny dynamiczne”. Zdaniem ATPCO wkrótce wszystkie ceny będš uzależnione od tego „kto pyta”. Z zasady ceny sš wyższe dla osób starszych, niższe dla młodych i mniej zamożnych. Richard Taylor z UK Civil Aviation Authority, odpowiednika polskiego Urzędu Lotnictwa Cywilnego uważa, że wszystko jest legalne, a jeœli jakiœ pasażer uzna, że został oszukany przy kupnie biletu, zawsze może z tym pójœć do sšdu.

„The Sun” zapytał o te praktyki Lufthansę. OdpowiedŸ brzmiała: „ Linia bardzo poważnie podchodzi do bezpieczeństwa danych. Nasze taryfy nie sš obliczane zależnie od tego, czy pasażer jest bogaty, czy też nie”. KLM. Delta oraz British Airways odmówiły odpowiedzi na to pytanie.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL