Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Lotnictwo

Superjumbo jednak nie przyleci do Warszawy

materiały prasowe
Największy samolot œwiata Airbus A380 raczej nie zastšpi Boeinga B777 w linii lotniczej Emirates na trasie Dubaj - Warszawa.

Oficjalny powód: stołeczne lotnisko nie jest przygotowane do przyjmowania takich samolotów. Dwupokładowy superjumbo może zabrać na pokład nawet 600 pasażerów, B777 - 428.

O przymiarkach do przyjmowania największej maszyny prezes stołecznego lotniska, Mariusz Szpikowski, mówił nieoficjalnie już na poczštku roku. Powiedział wtedy, że najprawdopodobniej taka maszyna musiałaby zostać postawiona w sporej odległoœci od terminala, na płycie lotniska, ponieważ obsługa dwupokładowego samolotu wymaga specjalnej infrastruktury, której stołeczne lotnisko nie ma. To z kolei oznaczałoby, że do przewiezienia pasażerów z takiego rejsu do terminala potrzebne byłoby przynajmniej 15 autobusów. Teraz Szpikowski oficjalnie już powiedział o tym portalowi „Rynek Infrastruktury”.

O planach podstawienia takiej maszyny na trasie między Dubajem a Warszawš mówił wczeœniej w rozmowie z „Rzeczpospolitš” prezes Emirates Tim Clark. Potem pojawiły się nieoficjalne informacje, ale linia ich nie potwierdzała, chociaż również nieoficjalnie wiadomo było, że się do tego przymierza. Takie maszyny lšdowały już w Warszawie - awaryjnie, kiedy zachorował pasażer, i zimš 2017, z okazji pištej rocznicy inauguracji połšczenia Dubaj - Warszawa.

— Podchodzimy do tematu po gospodarsku, patrzšc na względy ekonomiczne i racjonalne. Oczywiœcie ktoœ powie, że obecnoœć A380 w danym porcie to prestiż. Tylko, że ten prestiż w naszym wypadku nie przekłada się na biznes - mówił Szpikowski. Maciej Pyrka, przedstawiciel linii Emirates w Polsce, powiedział w TVN24bis, że taka maszyna może obsługiwać połšczenie Dubaj - Warszawa wyłšcznie kiedy lotnisko zagwarantuje dostęp do terminala i podejmie decyzje zwišzane z infrastrukturš. Wówczas linia potrzebowałaby kilku miesięcy na wprowadzenie takiej maszyny.

Dostęp bezpoœredni do terminala wymagałby przebudowania wyjœć do samolotu. Na większoœci lotnisk te wyjœcia sš rozlokowane na dwóch poziomach. Tego typu modernizacji portu Szpikowski nie przewiduje, ponieważ A380 Emirates byłby jedynš maszynš o takich gabarytach, która operowałaby z Okęcia. Żadna inna linia nie planuje podobnych lotów. Qatar Airways zwiększajšc oferowanie w warszawskim porcie zdecydowały się uruchomić drugi rejs. Inne linie, które majš superjumbo w swojej flocie, jak Lufthansa, Air France i British Airways latajš do Warszawy A319/320/321 bšdŸ boeingami 737.

Stołeczny port, który ma w perspektywie funkcjonowanie jedynie przez 10 lat przy ograniczonej przepustowoœci ma dzisiaj zupełnie inne problemy. W planach ma rozbudowanie strefy Non Schengen i wydłużenie terminala. Żeby jednak jakiekolwiek prace mogły się rozpoczšć niezbędna jest m.in zgoda Ministerstwa Obrony Narodowej na „zabranie” częœci płyty należš do wojska oraz przeniesienie heliportu, tak aby startujšce helikoptery nie musiały przez dłuższy czas zajmować pasów startowych.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL