Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Lotnictwo

Wstępna umowa o samolotach dla prezydenta USA

Air Force One
AFP
Prezydent Donald Trump osišgnšł z Boeingiem porozumienie o dostawie 2 samolotów Air Force One za 3,9 mld dolarów — podał Biały Dom.

- Prezydent Trump doszedł do nieformalnej umowy z Boeigniem w sprawie kontraktu o stałej cenie na nowy program Air Force One — poinformował wicerzecznik urzędu prezydenta Hogan Gidley. Wyjaœnił, że nowy kontrakt pozwoli zaoszczędzić ponad 1,4 mld dolarów z pieniędzy podatników, ale tej sumy nie można było potwierdzić w innych Ÿródłach.

Poprzednie dwa egzemplarze urwane do dziœ zostały zamówione przez prezydenta Ronalda Reagana i weszły do eksploatacji na poczštku lat 90. Ar Force One pozwala prezydentowi korzystać z podniebnego biura z zachowaniem wszystkich uprawnień, włšcznie z uruchomieniem ataku broniš jšdrowš.

Na miesišc przed objęciem urzędu Trump oœwiadczył, że koszty wyprodukowania nowych samolotów dla prezydenta, jednego z najbardziej widocznych symboli tego urzędu, sš za wysokie i wezwał rzšd federalny we wpisie na Twitterze („Nakażcie anulować! ”) do anulowania zamówienia.

Boeing poinformował w komunikacie, że „prezydent Trump wynegocjował dobrš umowę w imieniu narodu amerykańskiego”. Wiceszef firmy analitycznej Teal Group. Richard Aboulafia stwierdził, że Diały Dom wdaje się w „polityczny teatr, bo nie ma żadnych dowodów na jakikolwiek rabat”.

Wczeœniej w lutym Pentagon przedstawił dokumenty o budżecie lotnictwa wojskowego USA na rok podatkowy 2019, w którym widnieje suma 3,9 mld dolarów na program tych 2 samolotów. Taki sam budżet na 2018 r. bez korekty o inflację podawał sumę 3,6 mld. Według Aboulafii, Boeing ma swobodę manewru w oferowaniu rabatów jedynie dotyczšcych szerokiego zakresu wyposażenia takich samolotów, od lodówek po systemy ostrzegania przed atakiem rakietowym.

Koncern poinformował, że osišgnięta umowa obejmuje zaprojektowanie i wyprodukowanie 2 samolotów, w tym unikatowych rozwišzań: pakietu systemu łšcznoœci, wewnętrznych i zewnętrznych schodów, dużych pomieszczeń kuchennych i innego wyposażenia.

Nieformalnš umowę trzeba będzie przekształcić w oficjalny kontrakt, z kompleksowymi złożonymi warunkami — wyjaœnił Franklin Turner, partner kancelarii pewnej McCarter & English wyspecjalizowanej w umowach z rzšdem, a to oznacza, że do ostatecznej umowy jeszcze daleko.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL