Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Lotnictwo

IranAir ma pienišdze na samoloty

www.iranair.com
Narodowy przewoŸnik irański nie ma problemów ze sfinansowaniem kupna samolotów Airbusa i Boeinga, ale dostawy mogš być zakłócone, jeœli Stany nie wydadzš licencji eksportowych — oœwiadczyła szefowa linii.

Przewodniczšca rady nadzorcze i prezes IranAir, Farzaneh Sharafbafi powiedziała na marginesie konferencji Euromoney Iran w Paryżu, że jej linia odbierze pierwszy samolot Boeinga w tym roku i spodziewa się odbioru pierwszej maszyny Airbusa w przyszłym roku. — Dostawa Boeinga nastšpi w 2018 r., a Airbusa w 2019. Nie mamy problemów ze sfinansowaniem tych umów — stwierdziła.

IranAir postanowił kupić 80 samolotów Boeinga i 100 Airbusa, ale tylko kilka z nich dostarczono, bo koła bankowe twierdziły, że Iran nie mai œrodkowo finansowych z powodu niechęci zachodnich banków do udzielania mu kredytów z obawy przed karami ze strony Amerykanów.

Przedstawiciele branży mówiš, że drugš przeszkodš było zbyt wolne wpłacanie zaliczek przez IranAir, co jest niezbędne dla uruchomienia produkcji samolotów przez obie firmy. Poprzedni szef Airbusa ds. sprzedaży John Leahy mówił w styczniu, że harmonogram dostaw do Iranu może opóŸnić się. Boeing nie ogłosił jeszcze oficjalnie zamówienia z Iranu, bo jak wyjaœnia, może to zrobić po otrzymaniu zaliczki.

IranAr odebrał dotychczas trzy nowe samoloty Airbusa wyprodukowane poczštkowo dla innych linii lotniczych, które nie mogły ich odebrać i 8 nowych turbopropów ATR.

Irański rynek otworzył się dla handlu międzynarodowego po umowie z szeœcioma mocarstwami w 2015 r. o ograniczeniu przez Teheran programu jšdrowego, co pozwoliło uchylić częœć sankcji. Nadal jednak eksport samolotów do tego kraju wymaga licencji resortu finansów USA z powodu wsadu amerykańskich podzespołów w nich. Obecne licencje wygasajš w 2020 r. i muszš być przedłużone, aby Airbus i Boeing mogły realizować planowane dostawy.

- Musimy czekać, czy licencje zostanš odnowione, to zależy od Stanów — powiedziała prezes IranAir. Iran zarzuca Amerykanom zwlekanie z realizacjš postanowień umowy o programie jšdrowym, krytykowanym publicznie przez D. Trumpa.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL