Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Lotnictwo

Boeing chce do 90 proc. w spółce z Embraerem

Bloomberg
Boeing przedstawił rzšdowi Bazylii plan pozwalajšcy mu objšć 80-90 proc. udziałów w nowej spółce z Embraerem — podał dziennik „Valor Economico”.

W ramach tego planu koncern z USA przejšłby dział samolotów cywilnych Embraera za poœrednictwem nowej spółki, a dział wojskowy zostałby pod kontrolš firmy brazylijskiej zgodnie z wymaganiami władz — poinformował dziennik. Boeing zapłaciłby Embraerowi za taki transfer w gotówce, której większoœć zostałaby następnie rozdana akcjonariuszom w postaci dywidendy — podał „Valor Economico“.

Embraer zachowałby dział wojskowy, którego zysk operacyjny jest niemal zerowy. Akcjonariusze tej firmy otrzymaliby z kolei 10-20 proc. udziałów w nowej spółce i mogliby korzystać z dywidendy

Jeœli amerykański plan zyska poparcie rzšdu i samego Embraera, to może być przedstawiony akcjonariuszom do przegłosowania od II kwartału — podał dziennik. Nie przewidziano żadnego nowego spotkania ludzi z Boeinga z rzšdem Brazylii przed końcem karnawału w Rio, czyli do 19 lutego.

Amerykanie zaproponowali Brazylijczykom zwišzanie się z nimi pod koniec 2017 r., bo chcš wejœć w segment samolotów na 70-130 miejsc, aby móc konkurować z programem CSeries kanadyjskiego Bombardiera, nad którym (programem) kontrolę przejšł Airbus.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL