Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Lotnictwo

Metry od lotniczej tragedii Pegasus Airlines

AFP
Boeing 737- 800 tureckiej linii niskokosztowej Pegasus Airlines lšdujšc w sobotę, 13 stycznia, wypadł z pasa. Pasażerowie cudem uniknęli tragedii, maszyna mało nie wpadła do morza.

Gubernator Trabzonu Yucel Yavuz zapowiedział, że będzie przeprowadzone dochodzenie, które wyjaœni, jak mogło dojœć do wypadku. Okreœlił incydent, jako „zjazd z pasa ruchu”. Lotnisko w Trabzonie, mimo że pas startowy nie został uszkodzony, zostało zamknięte na kilka godzin i ponownie otwarte dopiero w niedzielę rano.

Według relacji kontrolerów lotu maszyna wylšdowała z prawidłowš prędkoœciš 143 węzłów. Na pokładzie zaledwie 5-letniego boeinga znajdowało się 162 pasażerów i 6 członków załogi. W rejsie PC-8622 z Ankary samolot już wylšdował, ale nieoczekiwanie zjechał z pasa i zsunšł się po zboczu skarpy, którš kończy się lotnisko, w stronę Morza Czarnego. Zatrzymał się 60 metrów za pasem tuż przed taflš wody.

Natychmiast ewakuowano z samolotu wszystkich ludzi. Nikt nie został ranny, zapewne dlatego, że pasażerowie i członkowie załogi nie rozpięli jeszcze pasów bezpieczeństwa.

Na razie wiadomo, że maszyna uległa poważnemu uszkodzeniu, urwał się jeden z silników, a trzy osoby zostały przewiezione do lokalnego szpitala. Ratownicy, którzy pomagali w ewakuowaniu pasażerów, którzy wychodzili z maszyny po nadmuchiwanych trapach przyznali, że zatrzymanie się maszyny w tym konkretnym miejscu graniczy z cudem.

W swojej relacji turecka agencja Anadolu cytuje Fatmę Gordu, jednš z pasażerek tego lotu: — Nagle poczuliœmy, że maszyna gwałtownie się przechyliła, jej przód ostro poszedł w dół. Na pokładzie wybuchła panika, pasażerowie krzyczeli z przerażenia. Załoga starała się nas uspokoić, ale na pokładzie było dużo przerażonych dzieci – mówiła.

Pegasus Airlines jest na 11. miejscu na liœcie największych europejskich linii lotniczych. W 2017 roku przewiozła ok. 26 mln pasażerów. Jej flota składa się z 74 Boeingów 737, którymi lata do 104 portów.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL