Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Lotnictwo

Komplikuje się upadłość linii lotniczej Niki

AFP
Berliński sšd II instancji uznał, że wniosek o upadłoœć linii Niki powinien być rozpatrywany przez sšd w Austrii, a nie w Niemczech, co może unieważnić umowę o jej sprzedaży grupie IAG.

Niki ogłosił utratę płynnoœci i wystšpił do niemieckiego sšdu o ogłoszenie upadłoœci po rezygnacji z jej kupna przez Lufthansę. Po zorganizowanych naprędce negocjacjach, by Niki nie stracił cennych slotów na europejskich lotniskach, zgodziła się kupić go brytyjska grupa IAG i dołšczyć do hiszpańskiego Vuelinga. 

Jednak grupa Fairplane reprezentujšca podróżujšcych samolotami złożyła w sšdach pozwy o przeniesienie procedury upadłoœciowej Nikiego z Niemiec do Austrii, argumentowała, że Niki, zarejestrowany w Austrii, był rentownym przewoŸnikiem, ale stracił dostęp do kredytu pomostowego po ogłoszeniu w Niemczech postępowania upadłoœciowego.

Sšd drugiej instancji, do którego sprawę skierował sšd dzielnicy Charlottenburg stwierdziwszy, że nie jest władny wydać werdyktu, uznał argumenty Fairplane i uchylił decyzję z 13 grudnia sšdu, który zezwolił na uruchomienie postępowania upadłoœciowego Nikiego w Niemczech.

Jednoczeœnie austriacki sšd zastanawia się, czy zgodzić się na rozpatrywanie odrębnego pozwu o upadłoœć Nikiego.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL