Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Lotnictwo

Nie tylko piloci Ryanaira majš prawo do zwišzków zawodowych

Bloomberg
Po pilotach nadszedł czas na obsługę pokładowš. W międzyczasie pierwsze spotkanie zwišzkowców z Ryanairem tylko odsuwa groŸbę strajku w czasie.

W zeszłym tygodniu Ryanair ugišł się wreszcie przed zwišzkami zawodowymi pilotów i zapowiedział, że będzie uznawał ich prawo do występowania w imieniu pracowników przewoŸnika. To był historyczny moment, gdyż Ryanair dotychczas konsekwentnie odmawiał uznania istnienia zwišzków zawodowych. Piloci nie byli jednak jedynymi domagajšcymi uznania swoich praw pracowniczych. Podobne żšdania stawiali pracownicy obsługi pokładowej, którzy również zatrudniani sš najczęœciej przez poœredników. 

Niedawno Ryanair groził pracownikom obsługi pokładowej konsekwencjami dyscyplinarnymi za brak realizacji celów sprzedażowych, a we Włoszech groził również stewardom i stewardesom rozważajšcym przyłšczenie się do strajku (włoski zwišzek zrzesza zarówno pilotów, jak i pracowników obsługi pokładowej). Jednak wraz z uznaniem zwišzków zawodowych pilotów Ryanair, o czym poinformował w osobnym komunikacie, jest gotów w całoœci wkroczyć w erę praw pracowniczych i uznać również zwišzku zawodowe niżej opłacanej grupy pracowników.

- Stanowisko z 15 grudnia jasno stanowi, że Ryanair uznaje zwišzki zawodowe rozpoczynajšc od spotkań z irlandzkimi, niemieckimi i portugalskimi zwišzkami pilotów. Doprowadzi to również, po Nowym Roku, do spotkań z pozostałymi zwišzkami zawodowymi w krajach UE, również zwišzkami personelu pokładowego – informuje Ryanair.

Faktycznie doszło już do spotkania irlandzkich zwišzkowców z Ryanairem. Chociaż sam fakt spotkania był przełomowy, to jednak groŸba strajku wcišż wisi nad niskokosztowym przewoŸnikiem. Według „Irish Times” pilotom nie spodobał się fakt, że Ryanair nie był w stanie uznać na papierze uprawnień zwišzku do negocjacji zbiorowych. Zwišzek Impact domaga się, by do czwartku taki dokument się pojawił.

GroŸba strajku jest jednak odsunięta – zwišzek zawodowy musi poinformować o nim z siedmiodniowym wyprzedzeniem.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL