Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Lotnictwo

Marzenia Polaków o lataniu sięgajš coraz dalej

Fotolia.com
Na statystycznego Polaka przypada ok. jedna podróż lotnicza rocznie - wynika z danych Eurostatu. Tyle razy lata w roku 40 proc. Polaków, którzy informujš, że korzystajš z samolotu jako œrodka podróży.

Jak wyliczyli autorzy „Barometru Lotniczego, czyli jak i gdzie podróżujš Polacy” przygotowanego przez ARC Rynek i Opinia na zlecenie Portu Lotniczego Lublin z tych, co rzeczywiœcie latajš, 76 proc. skorzysta z takiej opcji przemieszczenia się nie więcej niż 2 razy w roku.

Jak można było przypuszczać najwięcej Polaków lata do Wielkiej Brytanii. Na zadane w badaniu pytanie: dokšd polecš w cišgu najbliższych 12 miesięcy 16 proc. odpowiedziało, że właœnie do Wielkiej Brytanii. Na drugimi miejscu - z wynikiem 13 proc. znalazła się Hiszpania, to z kolei także nie dziwi, skoro zdecydowana większoœć Polaków ,którzy udzielili odpowiedzi w tym badaniu (78 proc.) lata na wypoczynek, bšdŸ łšczy cele biznesowe z wypoczynkiem ( 13 proc.). Na kolejnych miejscach w polskich planach podróży znalazły się Grecja, Włochy, Niemcy oraz Francja.

Inaczej przedstawiajš się marzenia badanych. Na pytanie dokšd chcieliby polecieć, wymieniajš na pierwszym miejscu Półwysep Iberyjski (Hiszpanię i Portugalię) - 29 proc., na drugim miejscu znalazły się wspólnie najpopularniejszy kierunek wakacyjnych wyjazdów zagranicznych, czyli Grecja, oraz Włochy - chciałoby tam polecieć po 24 proc. badanych, natomiast na 4 miejscu zaskoczenie: 23 proc. Polaków marzy o wyjazdach do bardzo odległych krajów - Australii i Nowej Zelandii. Z kierunków dalekich w pierwszej dziesištce znalazły się również Ameryka Północna i Karaiby.

Na takie podróże Polacy starajš się wydać jak najmniej. 43 proc. badanych płaci za podróż nie więcej, niż 500 złotych, czyli korzystajš z oferty przewoŸników niskokosztowych, 24 proc. wydaje nie więcej, niż 750 złotych. Na podróże droższe - od 1500 do 3 tys. złotych decyduje się 12 proc. badanych na zlecenie lubelskiego lotniska.

— Przygotowany przez nas raport potwierdza pozytywny trend, który obserwujemy obecnie na rynku. Znajduje to odzwierciedlenie w wynikach przewozowych przewoŸników obsługujšcych trasy do i z Polski oraz prawie wszystkich polskich lotnisk. Polacy pokochali podróżowanie – wyjeżdżajš nawet kilka razy w cišgu roku, choć nadal na bilety starajš się wydawać jak najmniejsze kwoty- mówi Ireneusz Dylczyk, dyrektor handlowy Portu Lotniczego Lublin SA.

Jego zdaniem jest to możliwe dzięki szeregowi czynników, między innymi niskim cenom paliw, co pozwala przewoŸnikom na zaoferowanie atrakcyjnych cen biletów. Nadal do wielu miejsc europejskich można polecieć za kilkanaœcie lub kilkadziesišt złotych, w zależnoœci od terminu rezerwacji i wybranych usług dodatkowych.

— Warto jednak zwrócić uwagę, że marzenia podróżnicze Polaków zaczynajš sięgać coraz dalej, chętniej korzystamy z ofert wyjazdów egzotycznych. Powodów może być kilka. Po pierwsze, przewoŸnicy z Zatoki Perskiej oferujš tanie połšczenia długodystansowe. Już teraz, dzięki większej konkurencji na rynku lotniczym, bilety m.in. do Australii można czasem kupić za mniej niż 3 tys. zł, co wczeœniej było rzadko spotykane. Po drugie, mamy obecnie do czynienia z ofensywš LOTu, który w tym roku uruchomił kilkadziesišt nowych połšczeń, w tym m.in. do Ameryki Północnej czy z Portu Lotniczego Lublin do Tel Awiwu. Rozszerzona oferta dla wielu jest impulsem do zakupów biletów w coraz bardziej egzotyczne miejsca— podkreœla Ireneusz Dylczyk.

— Polska jest jednym z najszybciej rozwijajšcych się rynków lotniczych w Europie, a Polacy latajš coraz chętniej i coraz dalej. Widać to wyraŸnie w obszarze wyboru kierunków wypoczynkowych. Jeszcze niedawno, chcšc polecieć gdzieœ dalej na wakacje, podróżujšcy musieli udać się np. do Warszawy. Natomiast już teraz nie ma takiej koniecznoœci — wskazuje Alicja de Costres Sobolewska, odpowiadajšca za strategię i marketing lubelskiego lotniska. Linie niskokosztowe i tradycyjne zwiększajš swojš ofertę także z regionów, proponujšc loty także do krajów egzotycznych. — Najlepszym tego przykładem jest Port Lotniczy Lubin. Już teraz mieszkańcy Lublina i okolic mogš latać bezpoœrednio w wiele miejsc, w tym m.in. do Tel Awiwu. To duży sukces odniesiony przez zespół Portu Lotniczego Lublin w œcišganiu do siebie nowych linii lotniczych i oferowania nowych kierunków — odkreœla Alicja de Costres Sobolewska.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL