Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Lotnictwo

W.Brytania: Linie lotnicze Monarch Airlines ogłosiły upadłość

Wikimedia, fot. Tony Hisgett
Czarterowe linie lotnicze Monarch Airlines ogłosiły w nocy z niedzieli na poniedziałek upadłoœć, gdy rozmowy o pakiecie ratunkowym dla zmagajšcej się z problemami finansowymi firmy zakończyły się niepowodzeniem.

Monarch Airlines były pištymi co do wielkoœci liniami lotniczymi w Wielkiej Brytanii i największymi z tych, które kiedykolwiek ogłosiły upadłoœć.

Odwołano ponad 300 tys. rezerwacji zaplanowanych na kolejne tygodnie. Obecnie poza granicami Wielkiej Brytanii znajduje się ponad 110 tys. pasażerów Monarch Airlines, którzy w cišgu kolejnych dni i tygodni będš sprowadzani do kraju. Jak zaznaczono w oœwiadczeniu brytyjskiego Urzędu Lotnictwa Cywilnego, "to największa pokojowa misja repatriacyjna w historii".

Minister transportu Chris Grayling poinformował w poniedziałek rano w rozmowie z telewizjš Sky News, że przygotowujšc się na upadłoœć Monarch Airlines władze stworzyły "tymczasowe linie lotnicze", które majš do dyspozycji 30 samolotów. Linie te obsługujš porty docelowe Monarch Airlines. W poniedziałek rano w ten sposób obsłużono pierwsze połšczenie pomiędzy Ibizš a londyńskim lotniskiem Luton.

Grayling wskazał, że Monarch Airlines przegrały wojnę cenowš o obsługę destynacji w regionie Morza Œródziemnego i choć zwiększyły w ostatnich dwóch latach liczbę pasażerów, nie były w stanie utrzymać stabilnej sytuacji finansowej.

Dotychczasowa licencja Monarch Airlines wygasała 30 wrzeœnia br. i została przedłużona o 24 godziny. Decyzję o przejœciu w stan upadłoœci podjęła w imieniu przewoŸnika firma doradcza KPMG.

W zwišzku z ogłoszeniem upadłoœci ponad 2,5 tys. pracowników Monarch Airlines straciło pracę, ale minister Grayling podkreœlił, że ministerstwo otrzymuje sygnały, iż wielu zostanie przejętych przez innych operatorów.

Linie lotnicze Monarch Airlines oferowały całoœciowe pakiety wakacyjne m.in. w Egipcie, Grecji, Turcji, a także na Wyspach Kanaryjskich i na Cyprze. W 2015 roku przewiozły 5,7 mln pasażerów.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL