Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Lotnictwo

Polacy chętnie latajš do Chicago

Chicago
Pixabay, fot. werner22brigitte
W cišgu trzech miesięcy od uruchomienia połšczenia lotniczego Kraków - Chicago skorzystało z niego ponad 2,5 tysišca ludzi. Rejs odbywa się raz w tygodniu, ale sš szanse na uruchomienie drugiego połšczenia w tygodniu

Œrednie wypełnienie samolotów między stolicš Małopolski a Chicago wynosi 86 procent - Jest potencjał, aby najwczeœniej w przyszłym roku uruchomić drugie połšczenie – mówi Konrad Majszyk z biura prasowego LOT-u.

Bezpoœrednie rejsy z Krakowa do Chicago powróciły po siedmiu latach przerwy. Stało się to możliwe dzięki m.in. rozbudowie portu lotniczego w Balicach.

Decyzję o uruchomieniu połšczenia podjęto w oparciu o analizy ruchu na tej trasie. Według danych LOT-u w latach 2012 - 2016 liczba pasażerów podróżujšcych pomiędzy Krakowem a Chicago (z przesiadkš w Warszawie) rosła w tempie œrednio 17 procent rocznie.

Potencjał rynku potwierdzajš też dane Kraków Airport, zgodnie z którymi ogółem rocznie ponad 90 tysięcy ludzi lata z Krakowa do Chicago z przesiadkš.

Rejs z Krakowa do Chicago trwa około 9 godzin, jest to najkrótsze i zarazem najwygodniejsze połšczenie z Małopolski do USA. Do największego w USA miasta Polonii pasażerowie latajš Boeingiem 787 Dreamlinerem, który emituje najmniej hałasu w swojej kategorii, a dzięki niskiej emisji CO2 jest też przyjazny dla œrodowiska. Na pokładzie Boeinga 787 pasażerowie majš do dyspozycji trzy klasy podróży: LOT Business Class, LOT Premium Economy i LOT Economy Class.

Bezpoœredni lot z Krakowa do Chicago został uruchomiony na poczštku lipca. W uroczystoœci na Międzynarodowym Porcie Lotniczym Kraków-Balice wzišł udział m.in. minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk, który zwracał uwagę na to, że połšczenie było oczekiwane przez mieszkańców południowej Polski.

- To dobra wiadomoœć dla Polonii, ale i mieszkańców Krakowa, Podhala i całej Małopolski. Szansa dla rozwoju biznesu i umocnienie relacji gospodarczych pomiędzy Polskš południowš a Stanami Zjednoczonymi – mówił minister podczas inauguracji.

Kraków Airport jest drugim lotniskiem w Polsce pod względem liczby obsłużonych pasażerów i największym portem regionalnym. W zeszłym roku lotnisko obsłużyło blisko 5 mln pasażerów, a prognoza na ten rok zakłada odprawienie około 5,2 mln osób.

Kraków-Chicago to szóste połšczenie polskiego przewoŸnika do Ameryki Północnej. LOT lata także z Warszawy do Chicago, Nowego Jorku, Newark, Los Angeles i Toronto. W maju 2018 r. LOT zacznie operować z Budapesztu do Chicago i Nowego Jorku - będš to pierwsze w historii polskiego przewoŸnika bezpoœrednie połšczenia do USA spoza Polski.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL