Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Lotnictwo

Doniesienia o zakłóceniach w pracy różnych lotnisk świata

Bloomberg
W czwartek doszło do potężnej awarii systemu odpraw online Amadeus Altea, z którego korzysta większoœć linii lotniczych na œwiecie.

Chaos dotknšł porty lotnicze na całym œwiecie od Waszyngtonu, przez londyńskie Heathrow i Lotnisko Chopina w Warszawie po sinagapurskie Changi.

Loty były opóŸnione, wiele czynnoœci dotychczas zautomatyzowanych  personel naziemny musiał wykonywać ręcznie, bo na lotniskach wygasła większoœć monitorów.

Z tablicy wyœwietlajšcej  godziny odlotów na warszawskim lotnisku Chopina wynikało, że opóŸnienie od 40 minut - półtorej godziny ma przynajmniej co drugi rejs.

— Staramy się minimalizować skutki awarii - powiedział „Rzeczpospolitej” Adrian Kubicki, rzecznik prasowy LOT. — Œcišgnęliœmy na lotniska dodatkowy personel, który wprowadza wszystkie dane ręcznie. Zależy nam na tym, aby opóŸnienia, które sš nieuniknione w tej sytuacji były naprawdę niewielkie. Zwłaszcza zależy nam na  jak najbardziej punktualnym odlocie rejsów atlantyckich, które odlatujš po południu — dodał.

Rzecznik Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej, Mariusz Sokołowski zapewniał z kolei, że nie ma jakiegokolwiek zagrożenia bezpieczeństwa lotów, natomiast same rejsy - przyznał - z powodu kłopotów z wejœciem pasażerów na pokład będš opóŸnione.

Karolina Kędziora z organizacji zajmujšcej się ochronš praw pasażerów linii lotniczych "Air Help" przypomina, że w przypadku kłopotów z systemem Amadeus osobom, które ucierpiały z tego powodu, należy się odszkodowanie w wysokoœci od 250 do 600 euro, zależnie od wielkoœci opóŸnienia i dystansu podróży.

Oœwiadczenie biura prasowego Lotniska im. Chopina

Na Lotnisku Chopina doszło do awarii systemu wyœwietlajšcego informację o lotach dla pasażerów, która została usunięta.

Wszystkie systemy, w tym w szczególnoœci systemy odpowiedzialne za bezpieczeństwo operacji lotniczych przez cały okres funkcjonowały poprawnie - samoloty były odprawiane na bieżšco.

Cały czas funkcjonuje numer informacji lotniskowej 22 650 42 20, gdzie można uzyskać bieżšce informacje.

Aktualne informacje sš również na tablicy lotów on-line, na stronie Lotniska Chopina: www.lotnisko-chopina.pl

Rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn poinformował PAP, że "CERT ABW otrzymał zgłoszenie z Lotniska Chopina i jest ono analizowane".

Chaos na całym œwiecie

Problemy z funkcjonowaniem oprogramowania służšcego do odprawy pasażerów i bagażu zakłóciły w czwartek odprawę na różnych lotniskach œwiata, w tym w Paryżu, Zurychu i Frankfurcie - podała telewizja CNN dodajšc, że usterka została naprawiona.

CNN powołuje się na informacje portów lotniczych i przewoŸników.

Lotnisko we Frankfurcie zakomunikowało, że przez 20 minut problemy z odprawš bagażu miały niemieckie linie Lufthansa. Z kolei australijski przewoŸnik Qantas poinformował o przerwie w działaniu systemu komputerowego Amadeus do obsługi pasażerów, ale zaznaczył, że jego funkcjonowanie zostało szybko wznowione.

System Amadeus jest używany przez 125 linii lotniczych na œwiecie.

Amerykańskie linie Southwest Airlines podały, że praca ich systemów komputerowych na różnych lotniskach w USA została przejœciowo zakłócona.

O przerwach w odprawie i panujšcym na lotniskach chaosie szeroko informujš na Twitterze czekajšcy w kolejkach pasażerowie m.in. na londyńskich lotniskach Gatwick i Heathrow, w paryskim porcie Roissy-Charles de Gaulle, na waszyngtońskim lotnisku im. Reagana i singapurskim lotnisku Changi, a także na lotniskach w RPA i Australii.

Według informacji brytyjskich mediów, port lotniczy Gatwick poinformował, że przerwa w obsłudze pasażerów trwała tylko kilka minut. Również według tych mediów, Lufthansa poinformowała o zakłóceniach w pracy systemu Amadeus, a ucierpieli pasażerowie m.in. tych linii oraz Air France i Qatar.

Lotnisko Heathrow potwierdziło, że pasażerowie "niewielkiej liczby linii lotniczych" mogš mieœć problemy z odprawš.

Obsługa lotniska Gatwick poinformowała, że awaria nie spowodowała opóŸnień lotów.

Czytaj więcej na http://fakty.interia.pl/swiat/news-awaria-systemu-odpraw-chaos-na-lotniskach,nId,2446252#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=firefox

Nie podano, co mogło być przyczynš zakłóceń działania systemu Amadeus. (PAP)

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL