Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Lotnictwo

Minister transportu Niemiec wzywa pilotów Air Berlin do powrotu do pracy

Bloomberg
Niemiecki minister transportu Alexander Dobrindt ostrzegł w œrodę pilotów zbankrutowanych linii lotniczych Air Berlin przed negatywnymi skutkami ich akcji protestacyjnej, polegajšcej na masowym braniu zwolnień lekarskich, i wezwał ich do powrotu do pracy.

Od wtorku linie lotnicze musiały anulować około 200 lotów z powodu nieobecnoœci pilotów.

Dobrindt okreœlił postępowanie pilotów mianem "ryzykownego manewru", który może narazić na szwank proces sprzedaży linii. "Mogę jedynie zaapelować do wszystkich, by poszli po rozum do głowy" - powiedział. Jak dodał, zaistniała sytuacja jest niekorzystna dla procesu przejęcia przewoŸnika przez nowego właœciciela.

Kierownictwo Air Berlin oœwiadczyło, że spodziewa się przywrócenia normalnego ruchu w czwartek. Liczba zwolnień lekarskich maleje, piloci wracajš do pracy - poinformował zarzšd linii.

Linie Air Berlin, drugie co do wielkoœci w Niemczech, musiały w zeszłym miesišcu wystšpić o ochronę przed wierzycielami, kiedy ich udziałowiec - linie Etihad Airways - wstrzymał finansowanie po latach strat.

Do 15 wrzeœnia przyjmowane sš oferty na zakup aktywów Air Berlin; zdaniem obserwatorów największš częœć kupi Lufthansa. Decyzje mogš zapaœć już 21 wrzeœnia, na trzy dni przed wyborami parlamentarnymi w Niemczech.

Piloci obawiajš się, że po zmianie właœciciela dojdzie do zwolnień i obniżki wynagrodzeń.

Komisja Europejska zatwierdziła w tym miesišcu kredyt w wysokoœci 150 mln euro, jaki niemiecki rzšd przyznał będšcym w upadłoœci liniom Air Berlin w celu zapewnienia kontynuowania połšczeń. Kredyt ma pozwolić na uporzšdkowanš likwidację tych linii.

Air Berlin od kilku lat odnotowuje straty; w 2016 roku wyniosły one 780 mln euro. Łšczne zadłużenie tych linii to blisko 1,2 mld euro.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL