Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Lotnictwo

Szydło: rzšd przyjšł koncepcję budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego

Bloomberg
Rzšd przyjšł koncepcję budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK) - powiedziała we wtorek premier Beata Szydło. Pełnomocnik ds. CPK Mikołaj Wild przekazał, że nowy port ma powstać w miejscowoœci Stanisławów w gminie Baran.

Centrum Informacyjne Rzšdu we wtorkowym komunikacie poinformowało, że "Rada Ministrów wysłuchała informacji w sprawie budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego". Wczeœniej, tuż po posiedzeniu rzšdu, na konferencji prasowej premier poinformowała, że Rada Ministrów przyjęła informację, koncepcję, która została przedstawiona przez Wilda.

- W przyszłym tygodniu minister został zobowišzany do przedstawienia uchwały, w której zostanie wskazane lokalizacja, kalendarium i harmonogram tej największej planowanej przez nas inwestycji - mówiła premier.

Obecny na konferencji Wild przekazał, że zgodnie z rekomendacjš, Centralny Port Komunikacyjny Solidarnoœć ma powstać w miejscowoœci Stanisławów w gminie Baranów.

- Zostałem zobowišzany przez Radę Ministrów do przedłożenia w przyszłym tygodniu projektu uchwały, na mocy której zostanie zatwierdzona koncepcja budowy portu Solidarnoœć, czyli Centralnego Portu Komunikacyjnego dla Rzeczpospolitej Polskiej" - mówił. Dodał, że w tej koncepcji znajdš się też rekomendacje co do lokalizacji tej inwestycji.

- Rekomendujemy, aby inwestycja ta miała miejsce w miejscowoœci Stanisławów w gminie Baranów - powiedział.

Poinformował, że prowadzone już sš rozmowy z jednostkami samorzšdu terytorialnego.

- Zależy nam na tym, aby ta inwestycja była wzorcowym przykładem pogodzenia interesu ogólnego - dlatego, że budujemy port Solidarnoœć w interesie wszystkich Polaków - i interesu jednostki, czyli interesów mieszkańców okolicznych miejscowoœci" - podkreœlił.

- W najbliższym czasie szczegóły koncepcji zostanš przedstawione na oddzielnej konferencji - podsumował.

W ubiegłym tygodniu Wild potwierdził PAP wczeœniejsze wypowiedzi wicepremiera Mateusza Morawieckiego, że decyzja odnoœcie lokalizacji CPK zostanie ogłoszona pod koniec wrzeœnia. Jak mówił wówczas Wild, trwajš prace nad specustawš, która ma przyspieszyć inwestycje zwišzane z budowš CPK.

Jednym z argumentów przemawiajšcych za budowš Centralnego Portu Lotniczego jest to, że warszawskie Lotnisko Chopina - największy port w kraju, obsługujšcy ok. 38 proc. ruchu pasażerskiego w Polsce - zaczyna być bliski wyczerpania swojej przepustowoœci. Stołeczny port w 2016 roku obsłużył 12,8 mln pasażerów, a w tym roku - według szacunków - ma to być 14 mln. Przez pierwsze osiem miesięcy br. port obsłużył 10,4 mln pasażerów – to o 24 proc. więcej, niż w analogicznym okresie 2016 roku. Niektórzy eksperci twierdzš, że przepustowoœć Lotniska Chopina to 20 mln osób rocznie.

Z danych Urzędu Lotnictwa Cywilnego wynika, że polskie porty lotnicze w ubiegłym roku obsłużyły blisko 34 mln pasażerów - o 12 proc. więcej niż w 2015 r. Według prognoz, w roku 2030 będzie to 60 mln podróżnych.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL