Samolot do transportu VIP-ów wylądował na lotnisku w Warszawie

Pierwszy z dwóch zakupionych przez Ministerstwo Obrony Narodowej małych samolotów do transportu osób na najwyższych stanowiskach w państwie wylądował w środę 1. Bazie Lotnictwa Transportowego w Warszawie.

Aktualizacja: 21.06.2017 11:20 Publikacja: 21.06.2017 10:57

Samolot do transportu VIP-ów wylądował na lotnisku w Warszawie

Foto: Bloomberg

Maszyna – amerykański Gulfstream G550 - otrzymała imię ks. Józefa Poniatowskiego.

W uroczystości powitania maszyny biorą udział m.in. przedstawiciele MON, w tym minister Antoni Macierewicz.

Umowę zakupu dwóch małych samolotów dyspozycyjnych resort obrony podpisał w listopadzie ub.r. Wartość kontraktu to 440,5 mln zł netto. Umowa obejmuje dostawę samolotów w konfiguracji 16-miejscowej, pakietu logistycznego, dokumentacji technicznej, szkolenie pilotów i personelu naziemnego oraz wsparcie eksploatacji. Masa startowa G550 wynosi 41 ton, a zasięg maks. 12,5 tys. kilometrów. W marcu br. został zawarty kontrakt na trzy samoloty średniej wielkości Boeing 737 (dwa nowe i jeden używany) w wersji VIP.

Macierewicz: ten samolot ma dawać bezpieczeństwo

Samolot do przewozu osób na najwyższych stanowiskach w państwie ma zapewniać bezpieczeństwo ludziom wybranym przez naród – powiedział szef MON Antoni Macierewicz, który uczestniczył w środę w powitaniu pierwszej z zamówionych maszyn.

„Do służby w polskich siłach zbrojnych wchodzi samolot mający dawać i gwarantować bezpieczeństwo ludziom wybranym przez naród, aby gwarantowali pokój, dobrobyt, aby gwarantowali bezpieczeństwo Polsce i całemu narodowi, wszystkim ludziom” – powiedział Macierewicz.

„Po to jest także ta danina finansowa, jaką wszyscy Polacy składają na państwo polskie, aby ono przestało być teoretyczne, fikcyjne, aby ono przestało być przemalowanym jeszcze sowieckim kształtem” – dodał.

Według Macierewicza „przez lata udawano, że polscy premierzy, prezydenci, ministrowie są bezpieczni, latając na wizyty międzynarodowe”. „A w istocie przez cały czas byli pod kontrolą zewnętrzną; każda śrubka, każda naprawa, a i każdy dźwięk zapewne, każda uwaga wymieniana w samolotach, była kontrolowana albo mogła być kontrolowana” - dodał.

Wiceszef resortu obrony Bartosz Kownacki przypomniał, że zakupów samolotów nie dokonywano przez ponad 25 lat. „Dzisiaj przywracamy normalność” – powiedział. Podkreślił, że samoloty będą służyć „tym wszystkim, którzy przez najbliższych kilkadziesiąt lat będą wybierani w demokratycznych wyborach”.

Drugi z samolotów G550 ma zostać dostarczony do końca lipca; pierwsze loty nowymi maszynami dyspozycyjnymi są przewidywane na jesień.

Po katastrofie smoleńskiej i rozformowaniu 36. specjalnego pułku lotnictwa transportowego i utworzeniu w jego miejsce 1. Bazy Lotnictwa Transportowego wojsko zapewnia przewozy VIP śmigłowcami i samolotami transportowymi; przedstawiciele władz korzystają też z samolotów pasażerskich czarterowanych od PLL LOT.

Maszyna – amerykański Gulfstream G550 - otrzymała imię ks. Józefa Poniatowskiego.

W uroczystości powitania maszyny biorą udział m.in. przedstawiciele MON, w tym minister Antoni Macierewicz.

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Transport
Andrzej Ilków, prezes PPL: Nie zapominamy o Lotnisku Chopina. Straciliśmy kilka lat
Transport
Maciej Lasek: Nie wygaszamy projektu Centralnego Portu Komunikacyjnego
Transport
Strajki bardzo zabolały Lufthansę. A to jeszcze nie koniec
Transport
Koleje Dużych Prędkości w ramach CPK zbudują polskie firmy
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Transport
Czy Dreamlinerami można latać bezpiecznie? Boeing w ogniu pytań