W klasztorach od średniowiecza ceniono piękno i przydatność ksiąg. Mnisi większości z nich mieli obowiązek uczenia się czytania, aby móc uczestniczyć w liturgii, rozumieć Pismo Święte i psalmy. Do pracy nad kopiowaniem tekstów służyły w klasztorach odpowiednie pomieszczenia – skryptoria.

Klasztory benedyktyńskie także od wieków odgrywały ogromną rolę w pielęgnowaniu i kształtowaniu kultury piśmienniczej. W Muzeum Opactwa w Tyńcu czynna jest obecnie wystawa „W klasztornym skryptorium", przybliżająca  tajniki pracy średniowiecznego skryby i iluminatora oraz prezentująca rękopisy na co dzień ukryte w bibliotekach klasztornych. Wystawie towarzyszą warsztaty kaligrafii.

Rok księgi to także wiele innych wydarzeń, odwołujących się do przeszłości, jak i współczesności: weekendowe pokazy unikatowych książek tworzonych przez studentów ASP w cyklu „Książka nie umiera nigdy"; Festiwal rękopisów – 17-22 lipca ; Święto książki – 21 lipca; Wystawa prac z warsztatów iluminacji 2008-2018 – lipiec-wrzesień; Szlak bibliotek klasztornych w ramach Miasta Literatury UNESCO; Dni książki dla szkół.