Wrocław żegna się ze stolicą

aktualizacja: 21.04.2017, 12:03

Rozpoczął się wielki literacki weekend zamykający kadencję Wrocławia jako Światowej Stolicy Książki UNESCO.

REDAKCJA POLECA

Przed rokiem Wrocław przejął ten prestiżowy tytuł od koreańskiego miasta Incheon i zgodnie z zapowiedzią miasto zamieniło się w Bibliopolis – Miasto-Bibliotekę, pełną literatury, festiwali i akcji adresowanych do czytelników wszystkich generacji. W niedzielę 23 kwietnia Wrocław przekaże tytuł afrykańskiemu miastu Konakry – stolicy Gwinei.

Już w czwartek Wrocławski Dom Literatury i Klub Proza zainaugurowały weekend spotkaniem poświęconym twórczości Bohumila Hrabala, a nadal można oglądać w Klubie Proza wystawę „Magiczny świat Bohumila Hrabala” autorstwa Ladislava Michálka.
Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza na cykl spotkań autorskich, m.in. z Agnieszką Wolny-Hamkało i Maciejem Robertem (21 kwietnia w Filii nr 29, godz. 17) oraz na grę miejską „QltuRalnie” (22 kwietnia w Mediatece o godz. 12.

W Hart – Hostel&Art (ul. Rydygiera 25a) w piątek o godz.20 otwarty zostanie Magazyn Materiałów Literackich „Cegła . W programie prezentacja magazynu i koncert zespołu Chain Smokers z udziałem wrocławskich poetów.

W sobotę w samo południe w Arkadach Wrocławskich odbędzie się premierowe wykonanie Światowego Hymnu Książki. Jego tekst to wiersz „Włosek poety” Tadeusza Różewicza a muzykę skomponował Jan Kanty Pawluśkiewicz. Ma to być symboliczne zwieńczenie kadencji Wrocławia jako Światowej Stolicy Książki. W Arkadach przez cały dzień szykuje się jeszcze wiele innych atrakcji pod hasłem „Niech zaśpiewają tłumy!” (czytania, zabawy oraz warsztaty dla dzieci i młodzieży, godz. 10-17).

Kulminacją weekendu jest Europejska Noc Literatury, rozpoczynająca się w sobotę o godz. 17 w dziesięciu lokalizacjach na wrocławskim Nadodrzu. To już szósta edycja Nocy Literatury w tym mieście. W tym roku jej tematem przewodnim jest natura.

Dziesięcioro wybitnych aktorów i postaci polskiej kultury – Krystyna Czubówna, Agnieszka Grochowska, Magdalena Różczka, Anna Ilczuk, Iza Kuna, Adam Ferency, Jacek Poniedziałek, Michał Nogaś, Wojciech Mecwaldowski oraz Jacek Fedorowicz – zaprezentuje fragmenty dziesięciu premierowych książek tłumaczonych z różnych języków. Będą to m.in. „Psy nad jeziorem” Miljenko Jergovicia, „Gorące mleko” Deborah Levy, „Uzdrowiciel” Marka Vadasa oraz bestsellerowy „Rok koguta” Terezy Bouckovej. Wszystkie te książki ukażą się w 2017 roku.

W niedzielę Bulwar Dunikowskiego nad Odrą zamieni się w wielką antologię poezji. Najmłodszym Michał Nogaś przeczyta fragmenty „Dzieci z Bullerbyn” Astrid Lindgren (godz. 13). A Teatr Ej Aj zaprosi na performans poetycki „Kochani ludożercy”.

Tego dnia – z okazji ustanowionego przez UNESCO Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich – można korzystać we Wrocławiu z transportu miejskiego za darmo. Wystarczy mieć ze sobą zamiast biletu książkę w formie tradycyjnej lub na czytniku e-booków.

Pełny program TUTAJ

Komentarz dnia
Żródło: rp.pl

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE