Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Literatura

Wrocław żegna się ze stolicš

materiały
Rozpoczšł się wielki literacki weekend zamykajšcy kadencję Wrocławia jako Œwiatowej Stolicy Ksišżki UNESCO.

Przed rokiem Wrocław przejšł ten prestiżowy tytuł od koreańskiego miasta Incheon i zgodnie z zapowiedziš miasto zamieniło się w Bibliopolis – Miasto-Bibliotekę, pełnš literatury, festiwali i akcji adresowanych do czytelników wszystkich generacji. W niedzielę 23 kwietnia Wrocław przekaże tytuł afrykańskiemu miastu Konakry – stolicy Gwinei.

Już w czwartek Wrocławski Dom Literatury i Klub Proza zainaugurowały weekend spotkaniem poœwięconym twórczoœci Bohumila Hrabala, a nadal można oglšdać w Klubie Proza wystawę „Magiczny œwiat Bohumila Hrabala” autorstwa Ladislava Michálka.
Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza na cykl spotkań autorskich, m.in. z Agnieszkš Wolny-Hamkało i Maciejem Robertem (21 kwietnia w Filii nr 29, godz. 17) oraz na grę miejskš „QltuRalnie” (22 kwietnia w Mediatece o godz. 12.

W Hart – Hostel&Art (ul. Rydygiera 25a) w pištek o godz.20 otwarty zostanie Magazyn Materiałów Literackich „Cegła . W programie prezentacja magazynu i koncert zespołu Chain Smokers z udziałem wrocławskich poetów.

W sobotę w samo południe w Arkadach Wrocławskich odbędzie się premierowe wykonanie Œwiatowego Hymnu Ksišżki. Jego tekst to wiersz „Włosek poety” Tadeusza Różewicza a muzykę skomponował Jan Kanty Pawluœkiewicz. Ma to być symboliczne zwieńczenie kadencji Wrocławia jako Œwiatowej Stolicy Ksišżki. W Arkadach przez cały dzień szykuje się jeszcze wiele innych atrakcji pod hasłem „Niech zaœpiewajš tłumy!” (czytania, zabawy oraz warsztaty dla dzieci i młodzieży, godz. 10-17).

Kulminacjš weekendu jest Europejska Noc Literatury, rozpoczynajšca się w sobotę o godz. 17 w dziesięciu lokalizacjach na wrocławskim Nadodrzu. To już szósta edycja Nocy Literatury w tym mieœcie. W tym roku jej tematem przewodnim jest natura.

Dziesięcioro wybitnych aktorów i postaci polskiej kultury – Krystyna Czubówna, Agnieszka Grochowska, Magdalena Różczka, Anna Ilczuk, Iza Kuna, Adam Ferency, Jacek Poniedziałek, Michał Nogaœ, Wojciech Mecwaldowski oraz Jacek Fedorowicz – zaprezentuje fragmenty dziesięciu premierowych ksišżek tłumaczonych z różnych języków. Będš to m.in. „Psy nad jeziorem” Miljenko Jergovicia, „Goršce mleko” Deborah Levy, „Uzdrowiciel” Marka Vadasa oraz bestsellerowy „Rok koguta” Terezy Bouckovej. Wszystkie te ksišżki ukażš się w 2017 roku.

W niedzielę Bulwar Dunikowskiego nad Odrš zamieni się w wielkš antologię poezji. Najmłodszym Michał Nogaœ przeczyta fragmenty „Dzieci z Bullerbyn” Astrid Lindgren (godz. 13). A Teatr Ej Aj zaprosi na performans poetycki „Kochani ludożercy”.

Tego dnia – z okazji ustanowionego przez UNESCO Œwiatowego Dnia Ksišżki i Praw Autorskich – można korzystać we Wrocławiu z transportu miejskiego za darmo. Wystarczy mieć ze sobš zamiast biletu ksišżkę w formie tradycyjnej lub na czytniku e-booków.

Pełny program TUTAJ

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL