Prenumerata 2018 już w sprzedaży - SPRAWDŹ!

Literatura

Wrocław żegna się ze stolicą

materiały
Rozpoczął się wielki literacki weekend zamykający kadencję Wrocławia jako Światowej Stolicy Książki UNESCO.

Przed rokiem Wrocław przejął ten prestiżowy tytuł od koreańskiego miasta Incheon i zgodnie z zapowiedzią miasto zamieniło się w Bibliopolis – Miasto-Bibliotekę, pełną literatury, festiwali i akcji adresowanych do czytelników wszystkich generacji. W niedzielę 23 kwietnia Wrocław przekaże tytuł afrykańskiemu miastu Konakry – stolicy Gwinei.

Już w czwartek Wrocławski Dom Literatury i Klub Proza zainaugurowały weekend spotkaniem poświęconym twórczości Bohumila Hrabala, a nadal można oglądać w Klubie Proza wystawę „Magiczny świat Bohumila Hrabala” autorstwa Ladislava Michálka.
Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza na cykl spotkań autorskich, m.in. z Agnieszką Wolny-Hamkało i Maciejem Robertem (21 kwietnia w Filii nr 29, godz. 17) oraz na grę miejską „QltuRalnie” (22 kwietnia w Mediatece o godz. 12.

W Hart – Hostel&Art (ul. Rydygiera 25a) w piątek o godz.20 otwarty zostanie Magazyn Materiałów Literackich „Cegła . W programie prezentacja magazynu i koncert zespołu Chain Smokers z udziałem wrocławskich poetów.

W sobotę w samo południe w Arkadach Wrocławskich odbędzie się premierowe wykonanie Światowego Hymnu Książki. Jego tekst to wiersz „Włosek poety” Tadeusza Różewicza a muzykę skomponował Jan Kanty Pawluśkiewicz. Ma to być symboliczne zwieńczenie kadencji Wrocławia jako Światowej Stolicy Książki. W Arkadach przez cały dzień szykuje się jeszcze wiele innych atrakcji pod hasłem „Niech zaśpiewają tłumy!” (czytania, zabawy oraz warsztaty dla dzieci i młodzieży, godz. 10-17).

Kulminacją weekendu jest Europejska Noc Literatury, rozpoczynająca się w sobotę o godz. 17 w dziesięciu lokalizacjach na wrocławskim Nadodrzu. To już szósta edycja Nocy Literatury w tym mieście. W tym roku jej tematem przewodnim jest natura.

Dziesięcioro wybitnych aktorów i postaci polskiej kultury – Krystyna Czubówna, Agnieszka Grochowska, Magdalena Różczka, Anna Ilczuk, Iza Kuna, Adam Ferency, Jacek Poniedziałek, Michał Nogaś, Wojciech Mecwaldowski oraz Jacek Fedorowicz – zaprezentuje fragmenty dziesięciu premierowych książek tłumaczonych z różnych języków. Będą to m.in. „Psy nad jeziorem” Miljenko Jergovicia, „Gorące mleko” Deborah Levy, „Uzdrowiciel” Marka Vadasa oraz bestsellerowy „Rok koguta” Terezy Bouckovej. Wszystkie te książki ukażą się w 2017 roku.

W niedzielę Bulwar Dunikowskiego nad Odrą zamieni się w wielką antologię poezji. Najmłodszym Michał Nogaś przeczyta fragmenty „Dzieci z Bullerbyn” Astrid Lindgren (godz. 13). A Teatr Ej Aj zaprosi na performans poetycki „Kochani ludożercy”.

Tego dnia – z okazji ustanowionego przez UNESCO Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich – można korzystać we Wrocławiu z transportu miejskiego za darmo. Wystarczy mieć ze sobą zamiast biletu książkę w formie tradycyjnej lub na czytniku e-booków.

Pełny program TUTAJ

Źródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL