Festiwal miłoników wszelakich odmian fantastyki ma w tym roku niezwykle bogaty program, obejmujšcy literaturę, film, multimedia, gry planszowe, komputerowe i zagadnienia naukowe, od archeologii do psychologii i fizyki.
We wrocławskiej Hali Stulecia, gdzie rozlokował się Polcon, dominuje jednak literatura. Międzynarodowy charakter nadaje mu Eurokonferencja. Jej goćmi sš znakomici autorzy, choćby legenda literackiego horroru Jack Ketchum, którego Stephen King nazwał najstraszniejszym facetem w Ameryce, autor powieci i opowiadań, m.in. Dziewczyna z sšsiedztwa, Straceni, Red, Królestwo spokoju.
Przyjechał też Edward Lee specjalista od prozy ekstremalnej, autor kilkudziesięciu ksišżek z gatunku horroru. Do tej pory w Polsce ukazały się trzy jego powieci: Sukkub, Ludzie z bagien, Golem oraz kilka opowiadań. Obecnie Lee próbuje swoich sił także jako reżyser; niedawno premierę miał jego film The Walking Woman. Z kolei Ian Watson to brytyjski pisarz, poeta, wykładowca, obecnie mieszkajšcy w Hiszpanii, autor licznych powieci z gatunku science fiction, fantasy i horroru oraz antologii opowiadań. W Polsce ukazały się, m.in. Ognisty robak, Proklamatorzy, Implanty, Łowca mierci.
Sš też Peter V Brett - amerykański pisarz fantasy, jeden z najbardziej błyskotliwych debiutantów ostatnich lat oraz David J. Lally - wieloletni działacz i aktywista rodowiska fantastycznego w Anglii. Przyjechała silna grupa z Ukrainy reprezentowana przez Vladimira Arenewa, Sergia Palstuna oraz Sergieya Legeza. Z polskich twórców obecni sš m.in. Andrzej Sapkowski, Andrzej Ziemiański i Rafał Kosik.
W sobotę na specjalnej gali poznamy laureatów prestiżowej nagrody imienia Janusza A. Zajdla najstarszej i najbardziej prestiżowej nagrody dla twórców literatury fantastycznej.A w niedzielę nagrody odbiorš laureaci konkursu komiksowego Fantastyczne wiaty Stanisława Lema: Agnieszka Gorgoń I miejsce za pracę. Trzej Elektrycerze, Radosław Kordasiewicz II miejsce za Pióra czasu, Antonina Olszewska III miejsce za. Dzienniki gwiazdowe: odróż 23.
W ogólnopolskiej konferencji naukowej Fantastyczne wiaty uczestniczš badacze zajmujšcych się literaturš i kulturš fantastycznš w różnych orodkach akademickich z Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytetu Gdańskiego oraz Uniwersytetu Wrocławskiego. Poruszane tematy to m.in. cyberpunk jako zjawisko literackie, które przerodziło się w zjawisko kulturowe, zawiaty w utworach fantastycznych, kreacje i ewolucje współczesnych wilkołaków.
Festiwalowi towarzyszš specjalne wydawnictwa. Album Gocie Polconu prezentuje sylwetki zaproszonych artystów i twórców, od pisarzy przez twórców filmowych po game designerów i cosplayerów. A publikacja wiaty polskiej fantastyki przybliża sylwetki i twórczoć 40 najważniejszych polskich autorów , m.in. Stanisława Lema, Jerzego Żuławskiego, Andrzeja Sapkowskiego, Janusza A. Zajdla, Jakuba Ćwieka, Maję Lidię Kossakowskš.
Warto też obejrzeć wystawy znakomitych twórców: Fantastyczne wiaty Chrisa Achilleosa i retrospektywę Bogusława Polcha, należšcego do najbardziej rozpoznawalnych autorów komiksów w Polsce, twórcy kultowego już Funky Kovala. Dopełnieniem wiatów fantastycznych jest malarstwo surrealistyczne Krzysztofa Heksla oraz prace z nurtu realizmu emocjonalnego i surrealizmu Mai Borowicz.
Polcon to jeszcze mnóstwo innych atrakcji: specjalne pasmo Lemowskie w 10. rocznicę mierci Stanisława Lema (które zaprezentowane zostanie też podczas Euroconu 2016 w Barcelonie), wioska fanowska, ,Strefa Niucon z mangš i anime, przedpremierowy pokaz filmu Batman: zabójczy żart. Odbędzie się też konkurs Cosplay Fundacji Pro Fantastica na fantastyczne stroje oraz parada Zombie.
Tegoroczny Polcon stanowi częć programu Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016.