Kultura

Laury Norwida wręczone

Laureat w kategorii Sztuki plastyczne Kazimierz Gustaw Zemła, nagrodzony za wystawę "Wrota Miłosierdzia"
PAP/Jakub Kamiński
W poniedziałkowy wieczór na Zamku Królewskim w Warszawie wręczone zostały Nagrody im. Cypriana Kamila Norwida. Już po raz 16.

Wyróżnienia są przyznawane artystom tworzącym na Mazowszu za wybitne dzieło bądź kreację – w czterech kategoriach.

Laureatem Nagrody „Dzieło życia” przyznawanej za całokształt twórczości został Jacek Bocheński – prozaik, publicysta, eseista, a także działacz opozycji demokratycznej w PRL.

W kategorii literatura nagrodę otrzymał Dariusz Suska za tom poetycki „Ściszone nagle życie” za pełną paradoksów poezję poruszającą sprawy dotyczące z jednej strony metafizyki i śmierci, a z drugiej – czasu i przestrzeni.

W kategorii muzyka wyróżniony został Paweł Mykietyn za operę „Czarodziejska Góra”, która miała premierę w ubiegłym roku na Warszawskiej Jesieni. Z kolei Kazimierz Gustaw Zemła odebrał statuetkę w dziedzinie sztuk plastycznych za wystawę „Wrota Miłosierdzia”, którą można było oglądać w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej.

W kategorii teatr nagrodę przyznano Maciejowi Prusowi za reżyserię spektaklu „Madame de Sade” w Teatrze Narodowym w Warszawie.

Nazwiska laureatów ogłosili przewodniczący kapituł: Małgorzata Komorowska, Krzysztof Masłoń, Lech Śliwonik i Stanisław Wieczorek.

W gronie laureatów nagrody im. Cypriana Kamila Norwida znaleźli się już wcześniej tacy twórcy jak: Gustaw Holoubek, Jan Englert, Jerzy Grzegorzewski, Kazimierz Kord, Leon Tarasewicz, Jacek Sempoliński.

Galę uświetnił występ Doroty Miśkiewicz w towarzystwie pianisty Marcina Wasilewskiego i Atom String Quartet. Oprawę muzyczną zapewniło Trio ohne Worte, a wieczór poprowadziła Magda Mołek.

Źródło: rp.pl

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL