W Krakowie odbędzie się 41. sesja Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO

aktualizacja: 20.04.2017, 19:11
Foto: PAP

W Krakowie w lipcu odbędzie się 41. sesja Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO

REDAKCJA POLECA
09.07.2017
Kopalnie z Tarnowskich Gór na liście UNESCO
21.04.2017
Wrocław żegna się ze stolicą
kariera
Jak przekonać szefa do awansu?

Przedstawiciele 21 państw członkowskich Komitetu Podczas trwających dziesięć dni obrad, od 2 do 12 lipca, będą podejmować decyzje dotyczące dóbr kultury i przyrody na całym świecie. Do Krakowa przyjadą również delegacje rządowe z blisko 170 Państw-Stron Konwencji oraz przedstawiciele organizacji pozarządowych afiliowanych przy UNESCO.

- Polska jest członkiem Komitetu od momentu powstania. Jest także stroną Konwencji dotyczącego  światowego dziedzictwa – mówił na dzisiejszej  konferencji prasowej w Warszawie minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.  - Działalność Komitetu jest szalenie istotna na całym świecie. Spodziewamy się na 41 sesji w Krakowie około 2 tys. uczestników. To największe międzynarodowe wydarzenie, jakie organizuje rząd polski w tym roku.

Wczoraj w Paryżu wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński podpisał w imieniu polskiego rządu porozumienie z UNESCO w sprawie organizacji sesji. UNESCO reprezentowała na tej uroczystości Dyrektor Generalna Irina Bokova.

Minister zapowiedział też nowy wpis na listę -- W Polsce mamy 14 miejsc światowego dziedzictwa. W Krakowie będziemy starali się o wpis piętnasty, dotyczący podziemi w Tarnowskich Górach. To dawne kopalnie ołowiu, srebra i cynku. Jest to zgłoszenie społecznie przez Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej.

A prof. Jacek Purchla, przewodniczący 41. Sesji w Krakowie i przewodniczący Polskiego Komitetu ds. UNESCO oraz dyrektor Międzynarodowego Centrum Kultury uzupełnił: - Lista światowego dziedzictwa stała się najmocniejszym znakiem UNESCO, jego niezwykłym sukcesem. Mamy dzisiaj na niej już 1053 wpisy.

Profesor Purchla podkreślił też, że na prestiżowe globalne wydarzenie, jakim jest sesja, Polska czekała czterdzieści lat. Zapowiedział  również, że w programie jeden dzień debat zostanie poświęcony omówienie 55 wpisów znajdujących się w zagrożeniu, co dotyczy zarówno obiektów zagrożonych z powodów politycznych konfliktów, np. w Syrii i Iraku,  jak i z innych przyczyn np. działalności developerów w miastach.

W programie  41. sesji znajdą się obrady plenarne Komitetu oraz wydarzenia równoległe: Forum Młodych Profesjonalistów i organizowane po raz pierwszy z inicjatywy Polski i UNESCO : Forum Zarządców Miejsc Światowego Dziedzictwa oraz Forum Społeczeństwa Obywatelskiego.

Sesje Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO to coroczne, międzyrządowe spotkania 21 państw członków Komitetu, odbywające się od 1977 roku w różnych miastach na świecie.

Uroczyste otwarcie 41.sesji nastąpi 2 lipca w Zamku Królewskim na Wawelu. A miejscem obrad będzie Centrum Kongresowe ICE Kraków, jedno z najnowocześniejszych obiektów konferencyjnych w Europie. W jego przestrzeni organizowane będą też wernisaże oraz wydarzenia o charakterze kulturalnym.

Logotyp 41. sesji nawiązuje do idei wspólnej odpowiedzialności. Dośrodkowe ukierunkowanie strzałek i zamknięcie ich w obrębie koła symbolizuje wspólny cel działań i współpracę.

Organizatorami wydarzenia w Krakowie  są: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz władze Krakowa. W imieniu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego organizatorem wykonawczym i koordynatorem sesji jest Narodowy Instytut Dziedzictwa.

Komentarz dnia
Żródło: rp.pl

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE