Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Kukiz'15

Ryszard Petru straci immunitet?

Fotorzepa, Jerzy Dudek
Troje posłów opozycji może wkrótce zostać bez immunitetów. Sš pozwani o ochronę dóbr osobistych.

Problemy majš Ryszard Petru i Kamila Gasiuk-Pihowicz z Nowoczesnej oraz Jarosław Porwich z Kukiz'15. Lider Nowoczesnej od jakiegoœ czasu jest w sporze z Maciejem Wšsikiem, zastępcš koordynatora służb specjalnych, którego nazywa przestępcš. Wšsik pozwał go o ochronę dóbr osobistych. Ale na Petru nie robi to wrażenia. – Nie będę zrzekał się immunitetu w sytuacji, gdy ten pozew ma charakter czysto polityczny. Nie dam się zastraszyć Wšsikowi, bo jest przestępcš – mówił w programie „Jeden na jeden" na antenie TVN 24 w minionš sobotę.

– Złożyłem wniosek o uchylenie immunitetu Ryszardowi Petru, bo chcę, żeby mnie przeprosił, a także przekazał 10 tys. zł na rzecz instytucji, która pomaga ofiarom sierpniowej nawałnicy – mówi "Rzeczpospolitej" Wšsik. – Jestem zdumiony postawš przewodniczšcego Petru, który z uporem maniaka powtarza, że jestem przestępcš. Posługuje się przy tym nieprawdš, bo uważa, że chcę mu zamknšć usta jako politykowi – dodaje.

Pozew przeciwko Jarosławowi Porwichowi złożył poseł Piotr Liroy-Marzec, który walczy o swoje dobre imię po tym, gdy prezydium klubu Kukiz'15, uzasadniajšc jego wykluczenie, wydało oœwiadczenie, w którym zarzuciło mu bliskie relacje z "czyœcicielami kamienic".

Porwich chce jego odrzucenia. Twierdzi, że oœwiadczenie klubu nie jest dokumentem, bo nie widnieje pod nim żaden podpis, w zwišzku z tym nie może być dowodem w sprawie. Ponadto zasłania się immunitetem, który ewentualnie może mu uchylić Sejm.

W sobotę portal Do Rzeczy poinformował, że były minister skarbu w rzšdzie PiS Dawid Jackiewicz złożył pozew o ochronę dóbr osobistych przeciwko posłance Gasiuk-Pihowicz. Skierował też do Sejmu wniosek o uchylenie jej immunitetu. Oprócz przeprosin chce, by posłanka wpłaciła 100 tys. zł na rzecz fundacji pomagajšcej dzieciom z chorobami nowotworowymi. Sprawa dotyczy wystšpienia w Sejmie, podczas którego posłanka powiedziała o Jackiewiczu, że "brał udział w awanturze, która doprowadziła do œmierci człowieka". Dodała, że "prokuratura Ziobry umorzyła sprawę partyjnego kolegi".

W rozmowie z "Rzeczpospolitš" posłanka tłumaczy, że "nie rozważała winy" polityka PiS, ale gdy prokuratura podporzšdkowana jest partii, to wywołuje to pytania, które w tym przypadku zadała w interesie publicznym. – Pozew traktuję w kategoriach próby zastraszania opozycji. Moje słowa padły w czasie debaty sejmowej, działałam jako poseł w interesie publicznym – mówi nam Gasiuk-Pihowicz.

Aby uchylić posłowi immunitet, wymagana jest bezwzględna większoœć głosów ustawowej liczby posłów. Wczeœniej wnioski muszš być pozytywnie zaopiniowane przez Komisję Regulaminowš, Spraw Poselskich i Immunitetowych.

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL