Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Kraj

Wroński: Nie złapiš terrorysty jak James Bond

Piotr Wroński, były oficer służb specjalnych, pisarz, publicysta.
materiały prasowe
Piotr Wroński, były oficer służb specjalnych, pisarz, publicysta.

Rz: „Rzeczpospolita" opisuje, w jaki sposób zatrzymany w Rybniku Mourad T., Marokańczyk współodpowiedzialny za zamach w Paryżu, przeniknšł do Europy i jak go namierzono. Z jakimi problemami spotykajš się służby w takich przypadkach?

Piotr Wroński: Z problemami natury operacyjnej i politycznej. Pierwszy sprowadza się do braku możliwoœci skutecznego zweryfikowania danych uchodŸcy w kraju jego pochodzenia, np. w Maroku. To nie film o Jamesie Bondzie, w którym agent tam pojedzie, rozwišże problem i zaraz wróci. Praca operacyjna niekiedy wymaga ogromnych œrodków finansowych i czasu. Jeżeli zaœ chodzi o działalnoœć na miejscu, w Europie, to służby nie sš w stanie kontrolować liczšcej miliony uchodŸców fali, jaka napłynęła do Francji, Niemiec czy Włoch. Siłš rzeczy ktoœ, jakiœ terrorysta, przeniknie do Europy.

A trudnoœci natury politycznej?

Nie ma przyzwolenia na dokładne sprawdzanie przybyszów, m.in. na pobranie odcisków palców czy przetrzymywanie podejrzanych o terroryzm w areszcie do czasu wyjaœnienia sprawy. Co w takiej sytuacji majš zrobić służby? Działać na siłę? Przedstawiciele służb francuskich i szef jednej z niemieckich mówili, że politycy doprowadzili do sytuacji, w której policja boi się interweniować, by nie zostać oskarżona o rasizm i łamanie praw człowieka.

To koniec problemów?

Nie, na przykład w jednym z niemieckich obozów dla uchodŸców, stworzonym ad hoc, był tylko jeden tłumacz języka kurdyjskiego. Facet miał do „obsłużenia" 7–10 tys. osób. Gdy domyœlał się, że dana osoba kłamie i nie ma nic wspólnego z Kurdystanem, zgłaszał to policji, która zamiast zbadać sprawę, z miejsca żšdała od niego niezbitych dowodów.

Przenikanie terrorystów do poszczególnych krajów mogš ułatwiać różne organizacje pozarzšdowe, fundacje, które rzekomo zajmujš się pomocš dla uchodŸców, a w rzeczywistoœci legalizowaniem ich pobytu. A także strefa Schengen.

Polska to atrakcyjny kraj dla terrorystów jako miejsce pobytu, ukrywania się?

Tak, dlatego że – w mojej ocenie – w Polsce nie ma wywiadu i kontrwywiadu z prawdziwego zdarzenia. Do tego u nas poczynania terrorystów można stosunkowo łatwo sfinansować. Na Zachodzie jest inaczej. W Wielkiej Brytanii, jeżeli transakcja w banku przekroczy pewnš kwotę, bodajże 2 tys. funtów, to bank jest zobowišzany powiadomić o tym specjalny wydział kontrwywiadu. W Polsce nie ma nad tym takiego nadzoru.

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL