Wielki Dzień Pszczół jest połączeniem edukacji z dobrą zabawą. Organizatorzy obchodów święta - ogrody botaniczne, placówki edukacji przyrodniczej, muzea oraz skanseny przygotowały z tej okazji wiele atrakcji. Wśród nich znaleźć można między innymi gry terenowe, warsztaty z budowy domków dla pszczół czy spotkania z pszczelarzami.

Wielki Dzień Pszczół obchodzony jest w Polsce już po raz piąty. Jego celem jest pokazanie, jak istotne są dla nas te owady. W naszej szerokości geograficznej około 80 procent roślin jest owadopylna. Bez pomocy pszczół nie byłyby one w stanie się rozmnażać, a rośliny dostarczają schronienia i pożywienia wielu gatunkom zwierząt. To również dzięki zapyleniu powstają warzywa i owoce.

Warto zaznaczyć, że na około 470 gatunków pszczół żyjących w Polsce zagrożone wyginięciem są aż 222. Organizatorzy Wielkiego Dnia Pszczół chcą zwrócić uwagę na potrzebę ich ratowania i podkreślić, że są one dla nas bardzo istotne.

Jednym z głównych zagrożeń dla pszczół jest głód. Wokół nas jest coraz mniej przestrzeni, gdzie rosną rośliny dostarczające owadom pożywienie. Nie każdy kwiat jest dla pszczół pożyteczny. Wiele popularnych gatunków, w tym między innymi bratki, hortensje czy pelargonie, nie zapewniają owadom pokarmu.

Chcąc pomóc tym owadom, należy tworzyć jak najwięcej Miejsc Przyjaznych Pszczołom, czyli takich, w których owady mogą znaleźć nektar i pyłek. Autorzy strony www.pomagamypszczolom.pl zachęcają wszystkich do zgłaszania swoich Miejsc Przyjaznych Pszczołom i tłumaczą jak je tworzyć. Na stronie znaleźć można także licznik, który pokazuje liczbę zgłoszonych pszczelich „stołówek”. Tegoroczny cel to 20 000 takich miejsc.