Trzy marsze w stolicy

Przez stolicę przeszły Parada Schumana i marsz narodowców. Jako ostatni, po przemówieniach polityków, wystartował marsz Komitetu Obrony Demokracji i opozycji.

Aktualizacja: 07.05.2016 13:33 Publikacja: 07.05.2016 10:05

Trzy marsze w stolicy

Foto: PAP, Paweł Supernak

Największy marsz ruszył po przemówieniach liderów opozycji sprzed Kancelarii Prezesa Rady Ministrów pod hasłem "Jesteśmy i będziemy w Europie". Uczestnicy marszu, współorganizowanego przez Komitet Obrony Demokracji oraz partie opozycyjne, przeszli na pl. Piłsudskiego Al. Ujazdowskimi, Nowym Światem, Krakowskim Przedmieściem oraz ul. Królewską. Organizatorzy zadeklarowali udział ok. 100 tys. osób. Czytaj więcej

 

Parada Schumana apolitycznie

Parada Schumana wyruszyła o godz. 12 z Krakowskiego Przedmieścia (przy ul. Miodowej). Trasa prowadzi ulicami: Senatorską, Wierzbową, Moliera, Królewską, Krakowskim Przedmieściem na Skwer Hoovera. Organizatorzy przewidują, że weźmie w niej udział ok. 5 tys. osób.

Organizatorzy podkreślają, że celem Parady jest zamanifestowanie idei proeuropejskiej i aktywnej roli Polski w Unii.
Hasło tegorocznej manifestacji brzmi „Tu jest Europa!”. Uczestnikom parady, jak zaznaczają, bliskie są europejskie wartości rządów prawa, wolności wyznania i praw mniejszości. - Chcemy też podkreślić, że bardzo ważną częścią dziedzictwa europejskiego jest właśnie kultura i historia Polski i że nasz kraj czyni Unię bogatszą, ciekawszą, bardziej dynamiczną, stanowi pozytywną wartość - powiedział przed imprezą prezes Polskiej Fundacji im. Roberta Schumana Marcin Zaborowski. 

Organizatorzy zachęcali, by osoby wybierające się na Paradę Schumana wzięły ze sobą dwie flagi - polską i unijną. - Z obu flag jesteśmy dumni, zapraszamy do wyrażenia solidarności zarówno z ideą europejską, jak i przywiązania dla miejsca Polski w Unii - powiedział Marcin Zaborowski. 

Wydarzeniu towarzyszy Miasteczko Schumana. Na Krakowskim Przedmieściu będzie można wziął udział w dyskusjach i spotkaniach z ekspertami, a tematem przewodnim będzie mobilność w Unii.

Organizatorzy Parady Schumana podkreślają, że wydarzenie jest apolityczne i nie ma nic wspólnego z dzisiejszym marszem KOD i większości opozycji.  Czytaj więcej

Narodowcy z Pragi na Stare Miasto

Natomiast przed katedrą św. Floriana na Pradze spotkali się członkowie i sympatycy Ruchu Narodowego. O godz. 11 odbyła się msza w intencji ojczyzny. Zaraz po niej rozpoczał się marsz pod hasłem "Odwagi Polsko!". Organizatorzy zgłosili udział ok. 80 tys. osób.

Jest to odpowiedź na pikietę Komitetu Obrony Demokracji i przedstawicieli większości ugrupowań opozycyjnych oraz środowisk lewicowych - wyjaśnił przed demonstracją poseł i prezes Ruchu Narodowego Robert Winnicki. - Manifestacja prounijna to twór lewicowo-liberalny. On próbuje niszczyć tożsamość i suwerenność państw europejskich. Dzień 7 maja polaryzuje i pokaże, kto jest za Polską, wartościami katolickimi, narodowymi, a kto jest przeciw Polsce i za degrengoladą moralną, która rozrasta się w Europie - powiedział poseł Winnicki. 

Przedstawicieli środowisk narodowych w marszu wspierają reprezentanci Krucjaty Różańcowej. 

Narodowcy przejdą al. Solidarności, mostem Śląsko-Dąbrowskim, ulicami: Kapucyńską, Miodową, Kapitulną, Piekarską, Zapiecek, Świętojańską, Dziekanią, Kanonią, aż do Rynku Starego Miasta. Stamtąd ulicami: Zapiecek, Piekarską, Podwale, przez pl. Zamkowy, Senatorską, Kozią i Krakowskim Przedmieściem dotrą na Skwer ks. J. Twardowskiego. Czytaj więcej

Rzecznik prasowy Urzędu m.st. Warszawy Bartosz Milczarczyk zapewnił, że władze miasta nie spodziewają się w sobotę "żadnych nadzwyczajnych wydarzeń, które miałyby mieć miejsce, żadnych przykrych incydentów".

Według rzecznika organizatorzy imprez są poinformowani, jakie obowiązki na nich ciążą. "To organizator musi zapewnić bezpieczeństwo wszystkim uczestnikom każdej manifestacji" - powiedział Milczarczyk. Zaznaczył, że miasto również jest przygotowane na sobotnie zgromadzenia. "Na pewno policja się przygotowuje, również straż miejska jest przygotowana" - dodał.

Wieczorem, w sobotę, odbędzie się koncert w Multimedialnym Parku Fontann na Podzamczu. W związku z tym - w godz. 17.30–22.30 - wyłączona z ruchu będzie Wisłostrada (w obydwu kierunkach) między ul. Sanguszki a mostem Śląsko-Dąbrowskim. Jadący Wisłostradą od strony Mokotowa będą mogli skręcić w ul. Grodzką, a dla jadących od strony Żoliborza wytyczona zostanie tymczasowa "zawrotka" przed ul. Sanguszki. Objazd zostanie poprowadzony ulicami: Krasińskiego, gen. Andersa, Marszałkowska, Al. Jerozolimskie. Zorganizowane zostaną specjalne miejsca parkingowe, zlokalizowane na skrajnych dwóch pasach ruchu Wisłostrady (w obu kierunkach) na odcinku od ul. Sanguszki do ul. Krasińskiego.

Największy marsz ruszył po przemówieniach liderów opozycji sprzed Kancelarii Prezesa Rady Ministrów pod hasłem "Jesteśmy i będziemy w Europie". Uczestnicy marszu, współorganizowanego przez Komitet Obrony Demokracji oraz partie opozycyjne, przeszli na pl. Piłsudskiego Al. Ujazdowskimi, Nowym Światem, Krakowskim Przedmieściem oraz ul. Królewską. Organizatorzy zadeklarowali udział ok. 100 tys. osób. Czytaj więcej

Parada Schumana apolitycznie

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Kraj
Śląskie samorządy poważnie wzięły się do walki ze smogiem
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Kraj
Afera GetBack. Co wiemy po sześciu latach śledztwa?
śledztwo
Ofiar Pegasusa na razie nie ma. Prokuratura Krajowa dopiero ustala, czy i kto był inwigilowany
Kraj
Posłowie napiszą nową definicję drzewa. Wskazują na jeden brak w dotychczasowym znaczeniu
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Kraj
Zagramy z Walią w koszulkach z nieprawidłowym godłem. Orła wzięto z Wikipedii