Nowe znaleziska w CAW

aktualizacja: 24.02.2016, 22:20
Foto: CAW

W Centralnym Archiwum Wojskowym (CAW) znaleziono akta personalne żołnierzy Oddziału II Sztabu Generalnego oraz funkcjonariuszy Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego.

REDAKCJA POLECA
24.03.2016
Sławomir Cenckiewicz ułatwia dostęp do akt Centralnego Archiwum Wojskowego
15.03.2016
Centralne Archiwum Wojskowe otwiera się na badaczy
kariera
Jak przekonać szefa do awansu?

We wtorek Pełnomocnik do Spraw Reformy Archiwów Wojskowych dr hab. Sławomir Cenckiewicz złożył zawiadomienie w oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu IPN w Warszawie o możliwości popełnienia przestępstwa, polegającego na nie przekazaniu akt personalnych żołnierzy wojskowych organów bezpieczeństwa przechowywanych w zbiorach CAW do zasobu IPN.

Chodzi o akta personalne funkcjonariuszy MBP – Romana Romkowskiego i Józefa Czaplickiego, a także żołnierzy Oddziału II Sztabu Generalnego – Nikifora Gołośnickiego, Stanisława Flato, Zygmunta Okręta i Aleksego Kukanowa.

Warto przypomnieć, że Sławomir Cenckiewicz został również przesłuchany 5 lutego przez prokuratora IPN-KŚZpNP w związku ze wszczętym innym śledztwem w sprawie dokumentów ujawnionych w Centralnym Archiwum Wojskowym.

Tego samego dnia dyrektor Centralnego Archiwum Wojskowego dr hab. Sławomir Cenckiewicz przekazał do zasobu archiwalnego IPN odnalezione akta osobowe żołnierzy Zarządu II Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, dotyczące Marka Dukaczewskiego, Zdzisława Żyłowskiego oraz Czesława Wawrzyniaka.

Co ważne, odnalezione w CAW akta żołnierzy Zarządu II są głównymi aktami personalnymi tych oficerów, które tylko w części pokrywają się z ich dokumentacją osobową udostępnianą w archiwum IPN.

Komentarz dnia
Żródło: rp.pl

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE